Home / News / HABER / DÜNYA / ABD: S-400’ün operasyonel olmamasını istiyoruz

ABD: S-400’ün operasyonel olmamasını istiyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada, Türkiye’nin S-400’ü operasyonel kılmaması için çağrıda bulundu.

Pompeo, verdiği röportajda şu sözleri kullandı:

“Türklere S-400’ün aktive edilmesinin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttik. F-35 programını engelleyerek zaten bir adım attık. Daha fazla yaptırımlar da olabilir ancak asıl istediğimiz S-400’lerin operasyonel olmaması. Bizim amacımız bu; Türklere aylardır bunun F-35 ile uyumlu olmadığını söylüyoruz. Bazı parçaları alıyorlar ancak bu kararı gözden geçirmelerini istiyoruz.”

ABD Başkanı Trump’ın talebi üzerine Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradığı, S-400 hava savunma sisteminin operasyonel kılınmaması takdirinde yaptırımların uygulanmayacağını söylediği belirtildi.

Lindsey Graham şunları söyledi:

“Eğer S-400’ü aktive etmezlerse yaptırımların uygulanması için bir sebep yok. Benim umudum Türkiye’yi sistemi aktive etmemeye ikna etmek; çünkü bu ilişkiler için çok zarar verici bir gelişme. Türkiye’ye S-400’ü bir kenara bırakalım ve serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlayalım teklifinde bulundum.”

“Senatörler Sonraki Adım Konusunda Emin Değil”

Reuters haber ajansı, senatörlerin Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasından rahatsız olduğunu, ancak sonraki adımların ne olması gerektiğinden emin olmadıklarını haberleştirdi.
Senatörler, Türkiye’ye karşı tatilden döndükleri tarih olan 9 Eylül’den önce herhangi bir adımın atılmasının beklenmediğini dile getirdi.

Trump, Salı günü yaklaşık 40 Cumhuriyetçi senatörü Beyaz Saray’a davet ederek bundan sonraki adımın ne olması gerektiğini konuşmuştu.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı James Risch, basına yaptığı açıklamada hararetli tartışmaların yaşandığını ancak bir sonuca ulaşılamadığını söyledi.
Bazı senatörler ise ‘Suriye ve Irak ile ilişkiler açısından iyi bir müttefik olan’ Türkiye ile ilişkilerin bozulmamasından yana.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nden Cumhuriyetçi Mac Thornberry, Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu, bir mesaj verirken Türkiye’nin yabancılaştırılmaması gerektiğini dile getirdi.
Demokrat Parti’den senatörler Bob Menendez ve Jeanne Shaheen ise ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nın (CAATSA) açık olduğunu ve bunun uygulanması gerektiğini düşünüyor.

Shaheen, diğer ülkeler için de CAATSA’nın ‘dişini göstermesinin’ ve Amerikan yönetiminin Türkiye’ye karşı gücünü ortaya koymasının gerektiği görüşünde.

Türkiye’ye olası yaptırımların 2017’de yürürlüğe sokulan ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ (CAATSA) kapsamında gündeme gelmesi bekleniyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir