Home / News / HABER / DAVA / Urfa’da 11 “İbrahim” gözaltında!

Urfa’da 11 “İbrahim” gözaltında!

İstanbul, Bursa, Ankara derken şimdi de Hilafet istedikleri için Şanlıurfa’da Müslümanlara yönelik gözaltılar yapıldı.

Hilâfet’in ilgasının Hicrî 100. Yıldönümü münasebetiyle Hizb-ut Tahrir’in tüm dünyada yürüttüğü kampanya kapsamında yürütülen çalışmalarda, Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet’i Kurun” isimli Mart sayısını Urfa halkına dağıtan, görüşmelerinde Hilafeti konuşan 11 kişi bu sabah erken saatte evlerine yapılan baskın ile gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar içerisinde esnaf, eğitimci, yazar ve baba oğul var.

Gözaltına alınan 11 Müslümanın isimleri şöyle: Mustafa Küçük, Mustafa Çelik, Mahmut Ayten, Bekir Hayırlı, Ahmet Şimşek, Murat Kızılgöl, Mehmet Emin Kaya, Mehmet Yeşil, Muaz Yeşil, Said Doğan, Yunus Sezer

Gözaltılar kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Siyasilerin her platformda fikri ifade etmede herkesin hür olduğunu, bu noktada bir sınırlamanın söz konusu olmadığını en yüksek perdeden dile getirdikleri bir dönemde Müslümanlar, legal bir dergi dağıttıkları, Hilâfet’i insanlara anlattıkları için maalesef gözaltına alınabiliyorlar.

Hatırlanacağı üzere bundan bir hafta önce, Afyon’un Amuriye kentinde Hilâfet belgeseli için video çeken biri 16 yaşında 5 bayan da gözaltına alınmış ve 3 gün gözaltı süresi sonrasında ifadeleri alınarak serbest bırakılmışlardı. Ayrıca aynı şekilde Bursa ve İstanbul’da da benzer gözaltılar yapılmış ve toplam da onlarca Müslümana aynı gözaltı süreçleri yaşatılmıştı.

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar gözaltıları Twitter üzerinden yaptığı şu paylaşımla duyurdu:

Bugün Peygamberler şehri Urfa’da kardeşimiz ile beraber ondan fazla kişi Köklü Değişim Dergisi’nin Hilafet sayısını halk ile paylaştıkları için, Hilafet dedikleri için gözaltına alındılar. #HilafetİstemekSuçDeğildir
Türkiye’de samimi Müslümanlar için hala #28Şubat devam ediyor. pic.twitter.com/LLEQRi3znd

— Mahmut KAR (@mk_mahmutkar) 2 Mart, 2021

___

#YenidenHilafet

#YargıZulmüneDurDe

Köklü Değişim Medya

Ayrıca...

BBC TÜRKÇE, HİZB-UT TAHRİR TÜRKİYE MEDYA BÜROSU BAŞKANI MAHMUT KAR İLE RÖPORTAJ YAPTI

BBC Türkçe Servisi Hizb-ut Tahrir ile ilgili detaylı bir dosya haber yaptı. Haberde, Hizb-ut Tahrir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir