Home / News / HABER / DÜNYA / “İsrail”, Suudi Arabistan’da askeri hava üssü kuruyor!

“İsrail”, Suudi Arabistan’da askeri hava üssü kuruyor!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Suudi Arabistan yönetiminin başına geçmesinden sonra, işgalci yahudi varlığı ile ilişkiler hızla gelişiyor.

Üst düzey Arap kaynaklar, işgal devleti “İsrail” ile Suudi Arabistan arasındaki iki ilişkilerin gelişimini ve derinliğini doğrulayan yeni bir adımdan bahsetti..

Al-Khaleej Online haber sitesi, Arap kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Riyad ile Tel Aviv arasında sürdürülen gizli temaslar ve istişare toplantıları sonucu “İsrail”’in, S.Arabistan’da askeri hava üssü kurulması için mutabakata varıldığı, bu mutabakatın Suudi Arabistan’a destek veren Arap ükeleri ile yahudi varlığı arasında yeni ufuklar açacağı ileri sürüldü.

TABUK HAVALİMANI YAKINLARINDA

Arap kaynakları, askeri üs kurulması için “İsrail”’e tahsis edilen yerin Prens Sultan bin Abdül Aziz Bölgesel Havalimanı’nın yakınında, Tabuk şehrine yaklaşık iki kilometre mesafede olduğunu doğruladı. Tabuk havaalanı, Riyad’ın 1100 km kuzeydoğusunda ve “İsrail”’in Kızıldeniz’deki Eilat bölgesine yaklaşık 200 km uzaklıkta.

Askeri kaynaklar, İran tehdidinin Riyad ve Tel Aviv yönetimlerinini askeri alandada yaklaştırdığını öne sürdüler.

Öte yandan kaynaklar, tepkilerden çekinen Suudi Arabistan yönetiminin, topraklarında işgal devleti “İsrail”’e üs kurma anlaşmasını açıklamayacağını, kurulacak askeri hava üssünün ABD ile varılan bir anlaşmanın parçası olarak yansıtacağını öne sürüyor.

Askeri ilişkiler uzmanı Yusuf el Sharqawi ise, Al-Khaleej Online’a yaptığı özel açıklamada, Suudi Arabistan’ın İran tehdidine karşı topraklarında siyonistlerin üs kurma teklifini kabul ettiğini belirtti.

Tüm kapıların “İsrail”’e açıldığını dikkati çeken Yusuf el Sharqawi, İşgal devleti “İsrail” İle Suudi Arabistan arasındaki askeri ilişkilerin son zamanlarda büyük ivme kazandığını söyledi. Suudi yönetiminin, Tel Aviv’den Demir Kubbe Askeri Savunma Sistemi almasının iki ülke arasındaki ilişkinin boyutunu gösterdiğini belirtti.

Yusuf el Sharqawi, Suudi Arabistan’ın işgalci yahudi varlığından 250 milyon dolar değerinde yüksek kaliteli casus makinesi satın aldığını da dikkat çekti.

Kaynak: Karar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir