Home / News / HABER / Çavuşoğlu: “YPG’nin Kobani ve Münbiç’ten çekilmesini Rusya ile görüşeceğiz”

Çavuşoğlu: “YPG’nin Kobani ve Münbiç’ten çekilmesini Rusya ile görüşeceğiz”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile YPG güçlerinin Kobani ve Münbiç’ten çekilmesi konusunu görüşeceklerini söyledi. Reuters’ın aktardığına göre Çavuşoğlu, “güvenli bölgede tek bir YPG militanının bile kalmasını istemediklerini” söyledi.

Ankara ve Washington perşembe gününden itibaren 5 günlük bir ateşkes konusunda anlaşmıştı. Bu süre zarfında YPG’nin güvenli bölge olarak tanımlanan alandan çekilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan salı günü Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi’de bir araya gelerek Suriye’deki son gelişmeleri ele alacak. Erdoğan’ın bu görüşmede YPG ile birlikte Suriye güçlerinin de ülkenin kuzeyinden çekilmesi konusunu da görüşeceği bildirildi.

Reuters’a göre Kanal 7’ye konuşan Çavuşoğlu, 5 günlük ateşkes sürecinin ardından güvenli bölgede bir tane bile YPG militanının kalmasını istemediklerini söyledi.

Halkbank davası

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, Amerika’da Halkbank’a yaptırımların ihlal edildiği suçlamalarına yönelik iddianame hazırlanmasıyla ilgili olarak ABD’de hukukun işlemesi halinde söz konusu davadan bir sonuç çıkmayacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinde Federal Savcılık, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının delinmesinde yardımcı olduğu gerekçesiyle Halkbank hakkında iddianame hazırlamıştı.

Ajanslar

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir