Home / News / HABER / Suriye’nin kuzeyinde “uluslararası güç” teklifine NATO ve ABD’den olumlu tepki

Suriye’nin kuzeyinde “uluslararası güç” teklifine NATO ve ABD’den olumlu tepki

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in Suriye’nin kuzeyinde uluslararası askeri barış gücü teklifine NATO ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) olumlu tepki geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Alman Bakan ile bu konuyu görüştüğünü ve Suriye’deki soruna getirilen tüm çözüm önerilerini olumlu karşıladığını söyledi.

 ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison ise Almanya’nın teklifinin olumlu olduğunu ancak Amerikan askerlerinin böyle bir gücün içinde yer almayacağını söyledi. Temsilci, Almanya önderliğinde Suriye’nin kuzeyinde kurulacak bir askeri barış gücünün Avrupalı ülkelerden oluşması gerektiğinin altını çizdi.

Hutchison, Avrupalı ülkelerin IŞİD ile savaşan güçlerini Suriye’den çekmesi gerektiğini söylerken Barış Pınarı Harekatı esnasında savaş suçu işlenip işlemediğinin soruşturulması çağrısında bulundu.

Alman haber ajansı dpa, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in de Bakan Karrenbauer’in teklifini “birçok soru işareti olmasına rağmen, önerinin oldukça umut vaadedici” sözleri ile desteklediğini aktardı.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir