Home / News / HABER / DÜNYA / Pompeo: NATO’nun büyümesi ve değişmesi gerek, yoksa eskime riski var

Pompeo: NATO’nun büyümesi ve değişmesi gerek, yoksa eskime riski var

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) büyümesi ve değişmesi gerektiğini aksi takdirde “eskimiş olma” riski taşıdığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un perşembe günü The Ekonomist dergisine yaptığı “NATO’nun beyin ölümü yaşanıyor” açıklamasının ertesi günü konuşan Pompeo, “70 yıl oldu … Büyümesi ve gelişmesi gerekiyor. Bugünün gerçekliği ve bugünün zorluklarıyla yüzleşmek zorunda” ifadelerini kullandı.

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yıl dönümünden bir gün önce Berlin’de açıklamalar yapan Pompeo, “Eğer ülkeler NATO’ya ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamadan güvenlik yardımı alabileceklerine inanıyorsa, eğer taahhütlerine uymazlarsa, NATO etkisiz kalabilir ya da devri kapanabilir ” şeklinde konuştu.

Macron’un NATO’ya ilişkin değerlendirmelerine perşembe günü Almanya Şansölyesi Angela Merkel’den de yanıt gelmişti.

Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un NATO’nun “beyin ölümü” yaşadığına dair “sert sözlerinin” görüşünü yansıtmadığını söylemişti. Pompeo aynı gün yaptığı açıklamada NATO’nun tarihteki en önemli ittifaklardan biri olduğunu ifade etmişti.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir