Home / News / HABER / Netanyahu ABD’nin Kararının Ardından Soluğu Batı Şeria’da Aldı

Netanyahu ABD’nin Kararının Ardından Soluğu Batı Şeria’da Aldı

ABD’nin Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerini uluslararası hukuka aykırı olmadığı kararını açıklamasından Yahudi varlığı memnun.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Jimmy Carter döneminden bu yana uygulamada olan ve Siyonist işgali altındaki Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunan görüşü artık terk ettiğini açıklamıştı. Pompeo, 1978 yılından bugüne kadar bu görüşün savunulmasının, bölgede barış vizyonuna katkı sağlamadığını savunmuştu.

Netanyahu: “Çok etkilendiğimi itiraf etmeliyim”

Pazartesi günü karardan duyduğu memnuniyeti belirten Siyonislerin Başbakanı Benyamin Netanyahu Salı günü soluğu Batı Şeria’daki Etzion yerleşimlerinde aldı.

“İsrail”de seçimin ardından koalisyon hükümeti kurmakta başarısız olan ve hakkındaki yolsuzluk soruşturmalarıyla siyasi açıdan zorda olan Netanyahu işgal edilen yerleşimlerde yaptığı açıklamada “Çok etkilendiğimi itiraf etmeliyim. Trump yönetimi tarihsel bir haksızlığı gidermiş oldu. Bugün “İsrail devleti” için büyük bir gün” ifadelerini kullandı.

Merkezi Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ise işgal altındaki bölgelerde inşa edilen Yahudi yerleşimlerinin uluslararası hukukun ihlali olmaya devam ettiğini vurguladı. Uluslararası Adalet Divanı’nın 2004 yılında bu yönde almış olduğu kararın altını çizdi.

“İsrail” yanlısı tavrı Trump yönetimini körleştiriyor”

Filistinliler işgal altında olan yerleşimlerin, Batı Şeria ve Gazze Şeridi topraklarında kurulabilecek ve başkenti Doğu Kudüs olacak bir Filistin devleti amacını tehlikeye attığını savunuyor. Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye Twitter’dan yaptığı açıklamada “Trump yönetiminin “İsrail’deki” en uç kanattan yana tavır alması uluslararası hukuk ve mutabakatın temel ilkelerine karşı körleşmesine neden oluyor” diye yazdı.

ABD’den Batı Şeria’daki Yahudi Yerleşimlerine İlişkin Karar

ABD’nin Batı Şeria’daki işgal edilen yerleşimleri konusundaki kararı büyük ölçüde sembolik olarak değerlendirilse de, son seçimlerin ardından koalisyon hükümetini kuramayan ve siyasi olarak ayakta kalmaya çalışan Benyamin Netanyahu’yu güçlendirebileceği yorumları yapılıyor.

Kararın Netanyahu’nun Filistinlilerin gelecekte kurulmasını istedikleri devlet için üzerinde hak iddia ettikleri topraklarda yeni yerleşimlerin inşa edilmesinin önünü açmak için kullanabileceği görüşü dile getiriliyor.

Ajanslar

 

Paylaş

Etiketler

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir