Home / News / HABER / Netanyahu: En Az 6 Arap Ülkesiyle Sıkı İlişkilerimiz Var

Netanyahu: En Az 6 Arap Ülkesiyle Sıkı İlişkilerimiz Var

“İsrail” Başbakanı Binyamin Netanyahu, “En az 6 Arap ülkesiyle sıkı ilişkilerimiz var. Bugün İsrail’in 2020 Dubai Expo’ya katılmasına karar vereceğiz. Bu durum Arap devletleriyle normalleşmede kaydedilen ilerlemeyi gösteriyor.” dedi.

“İsrail” Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin, diplomatik ilişkilerde bulunmadığı Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı Dubai emirliğinde düzenlenecek EXPO 2020 Dünya Fuarı’na katılacak olmasının Tel Aviv ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşme sürecinde kaydedilen ilerlemeyi yansıttığını söyledi.

Netanyahu haftalık olağan kabine toplantısında, son yıllarda Arap ülkeleriyle normalleşmede ilerleme kaydettiklerini belirti. En az 6 Arap ülkesiyle “sıkı” ilişkileri olduğunu dile getiren Netanyahu, “Bugün “İsrail”in 2020 Dubai Expo’ya katılmasına karar vereceğiz. Bu durum Arap devletleriyle normalleşmede kaydedilen ilerlemeyi gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Siyonist Dışişleri Bakanlığından nisanda yapılan yazılı açıklamada, sağlık, bilgi ve su teknolojileri gibi alanlarda faaliyet gösteren Yahudi varlığı firmaların, EXPO 2020 Dubai’ye katılacağı belirtilmişti.

Siyonistlerin önde gelen gazetelerinden Yediot Ahronot’ta geçen hafta yayınlanan bir haberde, BAE yönetiminin 20 Ekim 2020 – 10 Nisan 2021 tarihlerinde Dubai’de düzenlenecek EXPO 2020 Dünya Fuarı’na işgalci Yahudi varlığı vatandaşlarının katılmasına izin verme niyetinde olduğu kaydedilmişti.

Siyonistler ile BAE arasında yakınlaşma

Siyonistler ile BAE arasında diplomatik ilişkiler bulunmasa da son zamanlarda iki ülke arasında yaşanan yakınlaşma dikkati çekiyor.

Uluslararası Judo Federasyonu tarafından BAE’nin başkent Abu Dabi’de geçen yıl ekim ayında düzenlenen Judo Grand Slam Turnuvası’nda “İsrail”li sporcuların kendi bayrakları altında yarışmasına izin verilmişti.

Siyonist bir judocunun final maçını kazanması sebebiyle 28 Ekim’de Siyonist ulusal marşı, diplomatik ilişkilere sahip olmadığı başkent Abu Dabi’de ilk kez çalınmıştı. Turnuvayı izlemek için Abu Dabi’ye gelen Siyonist Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev de madalya töreninde yer almıştı.

Siyonist İletişim Bakanı Eyüb Kara da 30 Ekim 2018’de Dubai’de düzenlenen telekomünikasyon konferansına katılarak bir konuşma yapmıştı.

Siyonist Dışişleri Bakanı Yisrael Katz da Birleşmiş Milletlerin düzenlediği bir konferansa katılmak için temmuzda Abu Dabi’yi ziyaret etmişti.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir