Home / News / HABER / Taliban’ın en önemli ismi takas sonucu serbest bırakıldı

Taliban’ın en önemli ismi takas sonucu serbest bırakıldı

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında yapılması beklenen esir takası Katar’da gerçekleşti. Taliban’ın iki numarası Siraceddin Hakkani’nin kardeşi Enes Hakkani, iki batılı öğretim üyesine karşılık serbest bırakıldı.
Hakkani örgütü lideri Siraceddin Hakkani’nin kardeşi olan Enes Hakkani, Taliban’ın iki numaralı ismi olarak biliniyor.

Hakkani grubu, ABD’nin 2001’de Afganistan’a müdahalesinden beri kanlı saldırılarla tanınıyor.

Independent Türkçe‘de yer ala habere göre Enes Hakkani, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Amerikan Üniversitesi’nde görev yapan ve Taliban tarafından esir alınan iki hocanın serbest kalması karşılığında diğer 2 Taliban üyesiyle birlikte serbest bırakıldı.

Amerikalı 62 yaşındaki Kevin King ve Avustralyalı 50 yaşındaki Timothy Weeks 2016 yılının Ağustos ayında Taliban tarafından kaçırılmışlardı.

Ocak 2017’de Taliban iki öğretim görevlisinin görüntülerini yayınlamıştı. Görüntülerde iki rehine ailelerinden, Amerika hükümetine Taliban’la cezaevindeki liderlerin serbest bırakılması konusunda görüşme yapması için baskı yapmaları çağrısında bulunmuştu.

Serbest bırakılan Taliban’lı diğer iki ismin Hacı Mali Han ve Abdül Raşid olduğu açıklandı.

Söz konusu takas, ABD’nin de bulunduğu uluslararası ortaklarla yürütülen görüşmeler neticesinde gerçekleşti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, geçtiğimiz haftalarda Taliban’ın 3 yıldır elinde tuttuğu iki batılı öğretim üyesini bırakması karşılığında örgütün üst düzey 3 üyesinin serbest bırakılacağını duyurmuştu.

Gani, bu takası Taliban’la görüşmelerin devamı, istikrar ve barış çabalarının bir parçası olarak nitelemişti.

Taliban’ın en önemli isimlerinden: Enes Hakkani

Hakkani örgütünün lideri Siraceddin Hakkani’nin kardeşi olan Enes Hakkani, 2014’te Bahreyn’den Katar’a giderken güvenlik güçlerince yakalanmış ve Afganistan’a teslim edilmişti. 2016 yılında Hakkani hakkında idam kararı verilmiş, ancak Taliban’ın tehditleri ve Kabil’de üst üste gerçekleştirdiği saldırılar sonrası bu karardan dönülmüştü.

Hakkındaki idam kararı kaldırılan Hakkani, telefon kullanabildiği, televizyon izleyebildiği, spor yapabildiği güvenlikli bir ev hapsinde tutuluyordu.

Hakkani, Afgan hükümeti ve ABD ile varılan anlaşma sonrası serbest bırakıldı.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir