Home / News / HABER / Siyonistler Filistinli Engellinin Evini Bir Kez Daha Yıktı 

Siyonistler Filistinli Engellinin Evini Bir Kez Daha Yıktı 

İşgal güçlerinin 10 yıl önce gerçekleştirdiği yıkımda ikinci kattan düşerek tekerlekli sandalyeye mahkum olan Hatim Hüseyin Halil’e ait evinin üst katı, “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle bir kez daha yıkıldı. 

İşgal güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Filistinli engelli Hatim Hüseyin Halil’e ait evin üst katını “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle bir kez daha yıktı. 

Doğu Kudüs’ün İseviyye Mahallesi’ndeki evin ikinci katı Yahudi varlığı polisi eşliğinde bölgeye gelen belediye ekiplerince iş makineleriyle yıkıldı. 

“İsrail polisi” yıkım sırasında bölgeyi kordon altına alırken, tekerlekli sandalyeye mahkum Halil yıkımı çaresiz gözlerle izledi. 

Yıkımın ardından geriye kalan molozlar nedeniyle evin birinci katına giriş de zorlaştı. İşgal güçlerine tepki gösteren bir kişiyse evin ikinci katına Filistin bayrağı dikti. 

Ev sahibi Halil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıkılan katın inşaatının yeni bittiğini ve taşınmadan işgal güçlerince yerle bir edildiğini söyledi. 

ev2.jpg

10 yıl önceki yıkımda binadan düşerek tekerlekli sandalyeye mahkum oldu 

Evinin ikinci katının Siyonist güçlerince “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle 10 yıl önce de yıkıldığını belirten Halil, yıkım sırasında yaşadığı şok yüzünden ikinci kattan düşerek felç geçirdiğini anlattı. 

O günden bu yana tekerlekli sandalyeye mahkum olarak yaşamını sürdürmek zorunda kaldığını dile getiren Halil, “Evimin ikinci katını yeniden inşa etmek için imar iznine başvurdum ancak “İsrailliler” ruhsat vermedi. Bunun üzerine mecburen bir kez daha ikinci katı imar izni olmadan inşa ettim ve yine yıktılar.” ifadelerini kullandı. 

Tüm uğraşlarına rağmen Yahudi varlığı makamlarının ikinci kata imar izni vermediğine vurgu yapan Halil, evini yeniden inşa etmekte kararlı olduğunu sözlerine ekledi. 

Gasıp Yahudi varlığının Doğu Kudüs’teki yıkımları 

Doğu Kudüs’te Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının tamamına yakınını reddeden Siyonist makamlar, Filistinlilere ait binlerce evi “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor. 

“İsrail’e” bağlı belediyenin söz konusu uygulamasının hiçbir hukuki dayanağı olmadığını ifade eden Filistinliler, bunun “”İsrail’in” yıldırma ve şehri Yahudileştirme politikalarının parçası” olduğunu belirtiyor. 

“İsrail belediyesi” çoğu zaman yıkım masraflarını da evi yıkılan kişilerden tahsil ediyor. 

Filistinli kaynaklar 1967’den bu yana Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait 5 binden fazla evin işgal güçleri tarafından yıkıldığını kaydediyor. 

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir