Home / News / HABER / DAVA / Suud yönetimi ülkesini koruyan ABD askerleri için 500 milyon dolar ödedi

Suud yönetimi ülkesini koruyan ABD askerleri için 500 milyon dolar ödedi

Suudi Arabistan yönetimi, ülkede faaliyet gösteren Amerikan askerlerinin maliyetini karşılamak için ABD’ye 500 milyon dolar ödedi. Ödeme geçen yıl aralık ayında yapıldı.

Pentagon Sözcüsü Rebecca Rebarich, “Başkan (Trump’ın) ortak yük paylaşımını arttırma yönergesine uygun olarak Savunma Bakanlığı, bölgesel güvenliği destekleyen, düşmanlık ve saldırganlığı caydıran askeri birliklerimizin maliyetini paylaşma konusunda Suudi Arabistan’ı devreye soktu. Suudi hükümeti bu faaliyetlere ilk katkıyı yapmıştır.” dedi.

CNN’nin ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberde, eylül 2019’da İran tarafından yapıldığı öne sürülen insansız hava aracı saldırılarından sonra Suudi petrol tesislerini korumak için ülkeye binlerce ilave ABD askeri gönderildi.

Ayrıca tesislerin çevresine füze savunma bataryası yerleştirildi.

Bu arada Washington’la Riyad arasında, Suudiler tarafından ABD askeri maliyetlerinde hangi masrafların karşılanacağının detayları ve Yemen savaşındaki desteği de dahil ABD’ye nihai olarak ne kadar borçlu olduğu konusunda ikili görüşmelerin devam ettiği kaydedildi.

Aynı yetkiliye göre Riyad, ABD ordusunun Suudi savaş uçaklarına sağladığı hava ikmal operasyonlarının maliyeti için de kısmen geri ödeme yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Suudi Arabistan’ın söz konusu masraflar için bankaya 1 milyar dolar depozit yatırdığını söylemişti.

Körfez Savaşı’nda ABD’ye 36 milyar dolar ödenmişti

Öte yandan Suudi Arabistan, ABD’nin askeri maliyetlerini karşılamak için ilk defa ödeme yapmıyor.

Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Körfez ülkeleri, 1990-1991 yıllarında Körfez Savaşı’nın maliyeti olarak, ABD’ye 36 milyar dolar ödemişti.

Fransa da Suudi Arabistan’a radar sistemi kurdu

Öte yandan Fransa da eylül ayında Suudi Arabistan’ın doğu kıyısına radar sistemi kurdu.

Fransız yetkililer sistemin, petrol tesislerine gerçekleşen füze saldırılarının ardından Suudi savunma sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kurulduğunu bildirdi.

Paris, Suudi Arabistan’da dünyanın en büyük petrol rafinerinin bulunduğu tesise yapılan füze saldırısı nedeniyle İran’ı suçlamış ve Riyad’a ‘destek’ sözü vermişti.

Saudi Aramco petrol tesislerine saldırı

Dünyanın en büyük petrol şirketi olan Suudi Arabistan Milli Petrol Şirketi Saudi Aramco’ya ait iki tesiste, 14 Eylül’de düzenlenen saldırı sonucu yangın çıkmış, saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5,7 milyon varil kesintiye gidilmişti.

Saldırıyı, Yemen’deki İran destekli Husilerin 10 silahlı insansız hava aracı (SİHA) kullanarak düzenlediği kaydedilmişti.

Ajanslar

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir