Home / News / HABER / IMF vampirleri, kötüleşen ekonomik kriz nedeniyle Lübnan’ı ziyaret etti

IMF vampirleri, kötüleşen ekonomik kriz nedeniyle Lübnan’ı ziyaret etti

Uzun süredir devam eden ekonomik kriz, ülkeye sermaye akışı yavaşladıkça ve iktidardaki seçkinlere karşı protestolar patlak verirken geçen yıl arttı. 

Uluslararası para fonu (IMF) uzmanlarından oluşan bir ekip, Lübnan’dan derinleşen mali ve ekonomik krizle başa çıkma konusunda tavsiyede bulunmak üzere Lübnan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ekip Başbakan Hassan Diab ile 20 Şubat Perşembe günü bir araya geldi.

IMF, ekibin 23 Şubat’a kadar ziyaretin devam edeceğini ve geniş teknik danışmanlık sağlayacağını söyledi.

Uzun süredir devam eden ekonomik kriz, geçen yıl ülkeye sermaye akışı yavaşladıkça ve iktidar seçkinlerine karşı onlarca yıl süren yolsuzluk ve kötü yönetişim karşısında protestolar patlak verdi.

Geçen ay göreve başlayan Diab hükümeti, 9 Mart’ta ödenecek 1.2 milyar dolarlık bir devlet tahvili olmak üzere, yaklaşan borç ödemeleri hakkında ne yapacağına karar vermek zorunda.

Bu arada Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun Perşembe günü yaptığı açıklamada, Lübnan’ın mali krizine katkıda bulunan herkesi yasa dışı eylemlerle, yurt dışına transfer olmaları, Eurobond’ları manipüle etme veya diğer eylemleri hesaba katmak için tedbirlerin alınacağını söyledi.

“Bankacılık durumu konusunda hâlâ ihtiyaç duyduğumuz bilgiler var. Krizi olduğu yere götürmeye katılan herkesi hesaba katmak için alacağımız önlemler var ”dedi.

Lübnan’ın en etkili siyasetçilerinden biri olan Parlamento Başkanı Nabih Berri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, borç yeniden yapılandırmasının yaklaşmakta olan vadeler için en iyi çözüm olduğunu söyledi.

Seçeneklerle ilgili mali ve yasal tavsiye vermek isteyen firmalardan gelen teklifleri gözden geçirecek. Kaynak, hükümetin kimin atanacağı konusunda hızlı bir karar almayı hedeflediğini söyledi.

Şimdiye kadar, Lübnan’ın yasal danışmanı olmayı teklif eden firmalar ABD’li Dechert, Cleary Gottlieb ve White & Case.

Lübnan, yedi firmaya finansal danışmanlık sağlamak için teklif talepleri yayınladı.

Hükümet, Çarşamba günü Reuters tarafından görülen bir kararnamenin bir kopyasına göre, bakanları, hükümet yetkililerini, merkez bankası temsilcisini ve ekonomistleri içeren bir ekonomik toparlanma planı hazırlamakla görevli bir komite oluşturdu.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir