Home / News / HABER / DÜNYA / İsveç’te başörtüsü yasağını uygulamayan müdüre ölüm tehdidi

İsveç’te başörtüsü yasağını uygulamayan müdüre ölüm tehdidi

İsveç’in Skurup ilçesinde belediye tarafından getirilen okullarda başörtü yasağını uygulamayan Prastamosse okulunun müdürü Mattias Liedholm, ölüm tehditleri aldığını anlattı.

Skurup Belediye Meclisi tarafından 3 ay önce 13 yaşından küçük öğrencilere başörtüsü kararının ardından, Prastamosse okulunun müdürü Mattias Liedholm “yasağı tanımadığını ve kendi okulunda bunu uygulamayacağını” duyurmuştu.

Başörtüsü yasağını dinlemeyen müdüre ölüm tehdidi

Okul müdürü Liedholm, yasağı uygulamaması nedeniyle sosyal medyada nefret yorumları ile linç edildiğini ve ölüm tehditleri aldığını aktardı.

Okulu telefonla arayan bir kişi tarafından ölümle tehdit edildiğini ifade eden Liedholm, ”Bu kişi kararımdan dolayı başta ben olmak üzere okuldaki herkesi öldüreceğini bağırarak söyledi. Evime hoş olmayan mektuplar ve kartpostallar geldi.” açıklamasında bulundu.

Yasaktan sonra başörtüsü takanların sayısında artış

Okulunda 600 öğrenci bulunduğunu bildiren müdür, başörtüsü yasağından önce sadece 5 kız öğrencinin başörtüsü taktığını, yasakla birlikte ise başörtüsü takan öğrencilerin yüzde 400 arttığını söyledi. Liedholm, başörtülü öğrencilerin “Bu tercihi gurur duyarak ve isteyerek yaptıklarını” anlattıklarını belirtti.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir