Home / News / HABER / DÜNYA / FED faizi sıfırladı: dünya resesyona mı giriyor?

FED faizi sıfırladı: dünya resesyona mı giriyor?

ABD Merkez Bankası FED faiz oranını bu ay içinde ikinci kez aldığı olağanüstü kararla sıfıra indirdi.

FED faizi daha önce 2009 krizinde sıfıra çekmişti. Koronavirüs ve petrol savaşlarının tetiklediği ekonomideki durgunluk emareleri piyasalarda sert satışları getirince FED, mart ayı içinde ikinci kez olağanüstü faiz indirime gitti ve faizi sıfırladı.

Banka ayrıca 700 milyar dolarlık parasal genişlemeye başladı. Bunun 500 milyar dolarlık kısmı Hazine, 200 Milyar dolarlık kısmı Morgage Tahvili olacak. 700 milyar dolarlık parasal genişleme tarihte tek seferde yapılacak en büyük genişleme olarak tarihe geçecek.

Daha önceki en büyük rakam 2010’da QE2 adıyla anılan 600 milyar dolarlık genişleme kararıydı. FED önceki olağanüstü faiz indirimini 4 Mart’ta yapmıştı. Kararın ardından altının ons fiyatı 1.515 dolara geriledi. Dolar endeksi düştü, dolar/TL 6,33’ten 6,28’e geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3 artarak yüzde 0.98’e geldi.

Reel ekonomik göstergeler bağlamında; başta ABD olmak üzere Merkez Ekonomiler yavaşlıyor, büyüme oranları düşüyor, ekonomiler ciddi oranda küçülme yaşıyor. Küresel imalat sanayi üretimi yavaşladı, dünya ticareti ve nakliyesi belirgin bir düşüş içinde, yeni siparişler azaldı, petrol fiyatları yüzde 30 oranında düştü.

Geçen yüzyıldan bu yana dünya sanayi ve teknoloji üretiminin merkezlerinden biri olan Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın resesyon bölgesine girmesi ve bu nedenle de geniş çaplı bir mali teşvik programı hazırlığı içinde olması, İngiltere, Brezilya, İtalya ve Meksika’nın önümüzdeki 1 yıl içinde resesyon bölgesine girmesi ihtimalinin artması bu tabloyu iyice kötüleştiriyor.

Tüm bu göstergelerin ABD gibi dünyanın en büyük ekonomisi başta olmak üzere, dünyada resesyona doğru gidildiğinin belirtileri olduğu artık ana akım ekonomistlerce dahi yaygın bir şekilde kabul ediliyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ABD ekonomisine yönelik oluşturduğu risklerin önemli ölçüde değiştiğini belirterek, ekonomiyi desteklemek amacıyla para politikası duruşunda önemli ölçüde gevşemeye gittiklerini bildirdi.

4 Mart’ta da Olağanüstü İndirime Gitti

FED 4 Mart’ta politika faizini 0,50 puan indirimle 1.00-1.25 aralığına çekmişti. Fed, koronavirüs salgının rekor uzunluktaki ABD büyümesinde teklemeye yol açabileceği endişelerinin arttığı bir ortamda, 2008 finans krizinden bu yana ilk kez acil adımlar atıyor. Fed’in programlı toplantılarından önce gelen bu faiz kararları, bir yandan virüs kaynaklı ekonomik krizin derinleşebileceği endişesi yaratırken diğer yandan merkez bankalarının bu duruma karşı ellerinden geleni yapacağını da ortaya koyuyor.

Powell’den Açıklama

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, politika faizinin yüzde 0-0,25 aralığına çekilmesine ilişkin, “Ekonominin son olayları atlattığından ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerimizi başarabileceğimize emin olana kadar söz konusu oranı bu seviyede sürdürmeyi umuyoruz.” dedi.

Powell, Fed’in politika faizini yüzde 0-0,25 aralığına çekmesinin ardından, telekonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Amerikalı aileler, işletmeler ve genel olarak ekonomiyi desteklemek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkisini hafifletmek için kredi akışını teşvik etmek amacıyla Fed’in bir dizi adım attığını aktaran Powell, virüsün ABD ve dünyada derin etkileri olduğunu söyledi.

Powell, politika yapıcıların ekonomideki aksaklıklardan kaynaklanan sıkıntıları hafifletmek için ellerinden geleni yapması gerektiğinin altını çizerek, politika faizinin hedef aralığını 1 puan düşürdüklerini ve sıfıra yaklaştırdıklarını kaydetti.

Powell, “Ekonominin son olayları atlattığından ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerimizi başarabileceğimize emin olana kadar söz konusu oranı bu seviyede sürdürmeyi umuyoruz.” diye konuştu.

“Ekonomide Önemli Etkisinin Olmasını Bekliyoruz”

Hane halkı ve işletmelere kredi akışının desteklenmesi için de adımlar attıklarına işaret eden Powell, ekonominin bu zorlu döneme güçlü bir şekilde girdiğini aktardı.

Powell, genel olarak ekonomik faaliyetin ılımlı bir genişleme gösterdiğini belirterek, güçlü Amerikan bankalarının yüksek sermaye ile likidite seviyesini barındırdığını ve hane halkıyla işletmelere kredi sağlayacak konumda olduğunu ifade etti.

Bu olumlu zemine karşı Kovid-19’un önemli bir ekonomik zorluk yarattığını vurgulayan Powell, şu değerlendirmede bulundu:

“Hastalık ve yayılmasını durdurmak için alınan önlemlerin yakın dönemde ekonomik faaliyet üzerinde önemli etkisinin olmasını bekliyoruz. Seyahat, turizm ve konaklama sektörlerinde keskin bir düşüş görülüyor. Ayrıca, salgının etkileri birçok yabancı ekonomide faaliyetleri kısıtlıyor, bu da küresel tedarik zincirine dayanan Amerikan endüstrileri için zorluklara neden oluyor. Yurt dışındaki zayıflık bir süre ihracatımızı da etkileyecek. Ayrıca, küresel petrol fiyatlarındaki büyük düşüş nedeniyle enerji sektörü son zamanlarda stres altına girmiştir.”

Enflasyon Salgın Nedeniyle Baskılanacak

Powell, enflasyonun salgının etkisiyle bu yıl büyük bir ihtimalle baskılanacağını belirterek, finansal koşulların da önemli ölçüde sıkılaştığını dile getirdi.

Kredi maliyetinin herkes için arttığını, borsaların ise dünya genelinde sert bir şekilde düştüğünü anlatan Powell, hızla gelişen durumun finansal piyasalarda yüksek dalgalanmalara neden olduğunu ifade etti.

Powell, geçen hafta ABD’nin hazine tahvilleri de dâhil olmak üzere birçok önemli finansal piyasanın zaman zaman stres ve bozulan likidite sinyalleri gösterdiğine işaret ederek, tahvil piyasasının sorunsuz işlemesini sağlamak için gelecek aylarda en az 500 milyar dolarlık hazine tahvili alımı yapacaklarını bildirdi.

“Ekonomik Görünüm Etkisini Yakından İzlemeye Devam Edeceğiz”

Ekonomik ve finansal gelişmelerle bunların ekonomik görünüme etkisini yakından izlemeye devam edeceklerini belirten Powell, bugün yapılan Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının 17-18 Mart’ta gerçekleştirilmesi planlanan toplantının yerine yapıldığını bildirdi.

Powell, resesyon beklentilerine ilişkin bir soru üzerine Powell, salgının etkilerinin ne olacağının ve ne kadar süreceğinin bilinmediğini sözlerine ekledi.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir