Home / News / HABER / DÜNYA / Hafter Fransa ve Almanya’yı ziyaret etti

Hafter Fransa ve Almanya’yı ziyaret etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri General Halife Hafter ile bir araya geldi. Ardından Hafter, Merkel ile görüşmek için Almanya’ya geçti.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Macron, Saray’da Hafter ile görüştü.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmede Hafter, Libya’da ateşkesi sağlayan anlaşmayı imzalamayı kabul etti ancak Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) ateşkesi ihlali halinde anlaşmanın iptal edileceğini kaydetti.

Görüşmede petrol konusu da ele alındı.

Macron, geçen yıl 23 Mayıs’ta da Hafter ile bir araya gelmişti.

Tobruk merkezli güçlerin komutanı General Halife Hafter, Fransa dahil Mısır ve Körfez ülkelerinin desteğini alıyor.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ise Birleşmiş Milletler ve AB tarafından tanınıyor ve Türkiye’den destek alıyor.

Almanya’da Merkel tarafından ağırlandı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Libyalı komutan Halife Hafter’i başkent Berlin’de kabul etti. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel’in görüşmede Libya’daki ihtilafın “askeri yollarla çözülemeyeceğini” söylediğini duyurdu. Merkel görüşmede ayrıca “Berlin Konferansı’nda alınan kararlara uygun bir biçimde ateşkesin ve siyasi süreçte ilerlemenin sağlanmasının gerekli olduğunu” belirtti.

19 Ocak tarihinde 16 ülke ve çok sayıda uluslararası örgütün katıldığı Berlin’deki Libya Konferansı’nda ülkeye silah ve askeri destek gönderilmesinin durdurulması, silah ambargosuna bağlı kalınması konusunda uzlaşma sağlanmıştı. Hafter ile Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında ateşkese varılması kabul edilmiş ancak ateşkese geçen haftalarda uyulmamıştı. Mart ayı başında Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden istifa etmişti. Geçen hafta Ulusal Mutabakat Hükümeti Trablus’u işgal eden Hafter milisleri ve müttefiklerine karşı harekat başlatmak istediklerini duyurmuştu.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir