Home / News / HABER / Çin ikamet adresini değiştiren Uygur kadını tutukladı

Çin ikamet adresini değiştiren Uygur kadını tutukladı

Doğu Türkistan’da Uygurların “Meslek edindirme ve aşırıcılığı engelleme kursu” adı altıda alındıkları toplama kamplarına alınanların bir kısmını kayıtlı ikametgah adreslerini değiştiren Uygurlar oluşturuyor.

Onlardan biri Uygur ev hanımı Ayşegül Turahun. 2010’da Doğu Türkistan’da farklı bir köye taşınan Turahun, bu nedenle 7 yıl sonra toplama kampına alındı.

Birkaç telefon mesajı yüzünden 10 yıl hapis cezası aldı

Turahun kamptayken, Çin güvenlik birimleri hakkında soruşturma da başlattı. Cep telefonunda yapılan incelemede, Çin devleti tarafından yasaklanan dini içerikli dosyaları tanıdıklarına gönderdiği “tespit edilen” kadın hakkında açılan dava 2 yıl sonra sona erdi. Turahun’a “Etnik ayrımcılığı kışkırtmak” ve “Ulusal güvenliği tehlikeye sokmak” suçuyla 10 yıl hapis cezası verildi.

Turahun’un Gülce’deki bir cezaevinde tutulduğu öğrenildi.

49 yaşındaki kadına yöneltilen tek “suçlama” tanıdıklarının cep telefonlarına Kur’an’dan ayetler veya hadis gibi dini dosyalar göndermekti.

Pekin, Uygurların nüfus hareketlerine izin vermiyor

Uygurlar, devletin nüfus hareketlerini kısıtlamak istediğini ve ikametgah adreslerini değiştiren herkesin mercek altına alındığını söylüyor.

Çin devleti söz konusu kamplara “toplama kampı” dememeyi tercih ediyor. Girişin zorunlu çıkışın yasak olduğu bu kamplar Pekin rejimine göre “meslek edindirme” ve entegrasyon kursları.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir