Home / News / HABER / Yahudi Varlığı, Lübnan Hizbullahı’na saldırmadan önce haber veriyor

Yahudi Varlığı, Lübnan Hizbullahı’na saldırmadan önce haber veriyor

“İsrail”, Hizbullah mensuplarının konvoylarını bombaladığında, Lübnan’da bir savaşa neden olmamak için önceden uyarma politikasını uyguluyor.”

18 Nisan’da uluslararası haber kanalları ilginç bir video yayınladı. Hizbullah ile Yahudi varlığı arasındaki iletişime dair yeni iddiaların ortaya çıkmasına sebep olan videoda şunlar görünüyor:

Suriye’nin Lübnan sınırına yakın bir bölgede Hizbullah milisleri lüks bir araçta ilerlerken, bir anda aracın yakınına bir füze atılıyor. Hizbullah milisleri aracı hemen yolun kenarına çekiyor ve araçtan kaçıyorlar.

Yaklaşık 20 saniye sonra araca geri geliyor ve aracın içindeki eşyalarını alıp yeniden uzaklaşıyorlar. Yaklaşık 30 saniye sonra da Yahudi varlığı insansız hava aracının söz konusu aracı vurduğu görülüyor.

The New York Times gazetesinde 23 Nisan 2020 tarihinde bu video ile alakalı yayınlanan yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Hizbullah militanları, kendilerine bir saldırı yapılacağını hatta ne zaman yapılacağını biliyor gözüküyorlar.
“İsrail’in” bu saldırısında kimse ölmedi veya yaralanmadı, zaten amaç da buydu. Hizbullah militanlarını taşıyan cipin yakınına ilk önce uyarı füzesi atılıyor. Bu atış, araçtakilere kaçmak için zaman tanıyor.”

Üst düzey bir Ortadoğu ülkesi istihbarat yetkilisine göre bu saldırı Hizbullah’a “Sizi öldürmesek bile görebiliyoruz” mesajı vermek için düzenlendi.

“Savaşa sebep olmamak için”

Bazı Ortadoğu uzmanlarına göre işgalciler, Suriye’deki Hizbullah mensuplarının konvoylarını bombaladığında, onları öldürmemek ve Lübnan’da yıkıcı bir savaşa neden olmamak için önceden onları uyarma politikasını uyguluyor.

Bu video, işgalciler ile Hizbullah arasında gayri resmi kuralları olan gizli bir anlaşmayı da ortaya çıkarmış oldu. Her iki taraf, ne zaman başlayacağını bilmedikleri savaş için hazırlanırken, savaşı başlatan taraf olmaktan da kaçınıyor.

İşgalciler, şimdiye kadar orta çıkmamış olan, Suriye’deki saldırı öncesi haber verme politikası, kendi sınırında yer alan Hizbullah’la olan ilişkisini ortaya koyuyor. Suriye’de İranlı milislere yönelik defalarca saldırı düzenleyen Siyonistler, genel olarak Hizbullah militanlarını vurmaktan kaçınıyor.

İran’a yakınlığıyla bilinen bir yetkiliye göre işgalciler, Suriye’deki Hizbullah üslerini vurmadan önce Hizbullah militanlarını arıyor ve üssü boşaltmalarını söylüyor.

“Gizli bir anlaşma” iddiası

Lübnan’ın büyük bir bölümünü yok edebilecek bir savaştan korkan Hizbullah’ın da son yıllarda Yahudi varlığına yönelik can kaybıyla sonuçlanacak bir saldırıdan özenle kaçındığı dikkati çekiyor.

The New York Times’ta yayınlanan bu değerlendirmeye göre Yahudi varlığı ve Hizbullah, aralarında bir savaşın patlak vermesine sebep olmamak için böyle davranıyor.

Öte yandan, işgalciler ile Hizbullah arasında yıllar önce varılan gizli bir barış anlaşmasının olduğunu iddia edenler de var. Hizbullah’ın ilk Genel Sekreteri Subhi Tufeyli de bunu iddia edenler arasında yer alıyor.

Tufeyli, Hizbullah ile Yahudi varlığının uzun zaman önce gizli bir anlaşma yaptığını ve Yahudi varlığının böylece kuzey sınırını güven altına aldığını ve bu gizli anlaşmanın Suriye savaşında ortaya çıktığını öne sürüyordu.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir