Home / News / HABER / DAVA / AYM kararına rağmen zulüm sürüyor: Antalya’da 11 Hizbu’t Tahrir mensubu tutuklandı

AYM kararına rağmen zulüm sürüyor: Antalya’da 11 Hizbu’t Tahrir mensubu tutuklandı

Antalya’da da Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararlarına rağmen Hizb-ut Tahrir’e yönelik zulüm sürdürülüyor.

Emniyet ve istihbarat raporlarında herhangi bir şiddet olayına bulaşmadığı yalnız fikri çalışmalar yürüttüğü belirtilmişken ve Anayasa Mahkemesi’nin defalarca hak ihlali kararına rağmen Hizb-ut Tahrir’e yönelik hukuksuzluk sürdürülüyor.

Geçtiğimiz hafta Antalya’da gözaltına alınan 14 kişiden 11’i sırf fikir ve düşünceleri yüzünden çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Avukat Mustafa Kocamanbaş dava hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Dosyayı açan savcı Hizb-ut Tahrir hakkında suç örgütü tanımlaması kullanıyordu, ayrıca İslam’a göre suç olan zina gibi bazı hükümlerin Hizb-ut Tahrir tarafından da suç olarak kabul edilmesi savcıyı rahatsız etti, ifadeler bir kişi için ortalama 15 saat sürdü, savcı ise kimseyi detaylı dinlemeden mahkemeye sevk etti, mahkemedeki bayan hakim tüm sunulan emsal karar ve savunmalara rağmen 11 kişiyi tutukladı, mahkeme hakimi de Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı vermesine ve terör örgütü olmadığı kararına rağmen sürekli Hizb-ut Tahrir hakkında suç örgütü tanımlamasını kullandı.”

Avukat Mustafa Kocamanbaş, yarın karara itiraz edeceğini de açıkladı.

Mahkeme tarafından tutuklananların isimleri şöyle:

Abdussamet Dönmez, Alaattin Dönmez, Cenap Karadaş, Devran Malgir, Erhan Memi, Güray Dursun, İbrahim Güler, Limar Osmanov, Osman Osmanov, Şiyar Yaman, Tayfun Kocabaş.

Adli Kontrol ile Serbest kalanlar:

Hanefi Deniz

Resul Karadaş

Savcılıktan Serbest Kalan:

Sümer Türker

Kaynak: haksozhaber

Ayrıca...

Urfa’da 11 “İbrahim” gözaltında!

İstanbul, Bursa, Ankara derken şimdi de Hilafet istedikleri için Şanlıurfa’da Müslümanlara yönelik gözaltılar yapıldı. Hilâfet’in …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir