Home / News / HABER / DÜNYA / ABD, Orta Asya’yı Washington’da ağırlayacak

ABD, Orta Asya’yı Washington’da ağırlayacak

Orta Asya ülkelerinin dışişleri bakanları, önümüzdeki hafta ABD’nin ev sahipliğinde bölgesel entegrasyon konularını görüşecek
Washington’da beş Orta Asya cumhuriyet ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanları 3 Ağustos’ta bir araya gelecek.

Amerikanin Sesi radyosunun haberine göre, yapılacak görüşme Semerkant’ta geçen yıl başlayan C5 + 1 görüşmelerinin devamı niteliğinde gerçekleşecek.

Amerika’nın Orta Asya bölgesi baş diplomatı Dan Rosenblum (Daniel Rosenblum), 3 Ağustos’taki görüşmelerde bölgesel entegrasyonun ana konuyu oluşturduğunu söyledi. Toplantılardan sonra ticaret, ulaştırma, çevre, iklim, kültür ve reformlar teşvik programları alanlarında beş bölgesel projenın açıklanması bekleniyor.

Çin ise Orta Asya’ya milyarlarca dolar yatırım yaparak kendi etkisini artırmak istiyor. Amerika’nın Orta Asya bölgesi baş diplomatı Rosenblum ise Amerika’nın bundan endişe duymadığını belirtti.

Çin ile işbirliği bölge ülkeleri için oldukça büyük önem taşıyor. Rosenblum, “kiminle çalışmak istediğini Orta Asya devletleri kendileri belirleyecek” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 2015 sonbaharında bölgeye giderek cumhurbaşkanları ve bakanlar ile görüşmüştü. Kerry bu görüşmelerde güvenlik, ekonomi, insan hakları alanlarının reform edilmesi yanı sıra bölgesel dayanışma, Orta Asya ve Güney Asya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konuları hakkında bölge liderleri ile görüş alışverişinde bulunmuştu.

Orta Asya, yaşayan halklarını ortak dil, din ve tarihe sahip olmasına rağmen dünyanın dağınık bölgelerinden biri olarak biliniyor. Beş devlet arasında ulaşım, ticaret ve diğer önemli alanlarda işbirliği eksikliği biliniyor. Washington Orta Asya devletlerini Güney Asya bölgesi ülkeleri ile yakın çalışmalara davet ediyor. Ancak Afganistan’daki ABD’nin de dahil olduğu iç savaş durumu bu işbirliğini önemli ölçüde kısıtlıyor.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir