Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / ABD Libya’da istikrar sağlamak istiyormuş

ABD Libya’da istikrar sağlamak istiyormuş

Görev süresi yakında dolacak olan ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin hava saldırılarındaki amacının Libya’da istikrar sağlamak olduğunu öne sürdü.

ABD Başkanı Barack Obama, Libya’da yapılacak operasyonların amacının ülkede tekrar istikrarı sağlamak olduğunu söyledi.

Obama, Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin Libya’da başlattığı hava saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Obama, Libya’da hava operasyonlarını başlatmadaki amaçlarının IŞİD’ı ortadan kaldırmak ve ülkede tekrar istikrarı sağlamak olduğunu belirtti.

Libya hükümetinin isteği üzerine operasyonu başlattıklarını anlatan Obama, “Onlar zaten belli bir aşama kat ettiler ve IŞİD Sirte bölgesi civarında kuşatılmış bir alanda. IŞİD’e karşı savaşmaları ve işi tamamen bitirmeleri ABD ulusal güvenliğinin çıkarınadır” dedi.

Libya hükümetiyle birlikte operasyon yaptıklarını dile getiren Obama, IŞİD’in burada güçlü bir yapılanma kurmasının önüne geçeceklerini söyledi.

Obama, şunları kaydetti:

“Libya’nın bu örgütü terörist bir organizasyon olarak tanımaları kendilerinin ve dünyanın ulusal çıkarlarıyla çatıştığını düşünmeleri iyi bir haber. IŞİD’in buradan temizlenmesinin ardından ülkedeki bütün tarafların bir araya geleceği yönünde umutluyuz. Sadece biz değil, Avrupalılar ve diğer ülkeler de Libya’nın istikrara ulaşmasını bekliyorlar, çünkü buradaki istikrarsızlık kaçak mülteci krizine ve insanlık trajedilerine dönüşüyor.”

Toplantıda Obama’ya, Libya’da IŞİD’in güçlenmesinin Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle ilişkisi olup olmadığı yönünde soru yöneltildi.

Obama, bunun üzerine “Libya’da daha önce bir katliamın önüne geçmek adına doğru olanı yaptık. Fakat hiçbirimiz tam olarak çok daha sonra Libya’da sağlam bir yapı kurulması ve ülkenin güvenliğinin sağlanması konusunda yeterince detaylı düşünmedik” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Obama, konuşmasında Cumhuriyetçilerin Başkanlık adayı Donald Trump hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Müslüman karşıtı çıkışlarıyla dikkati çeken Trump’ın ABD başkanlığı koltuğuna yakışmayacağını belirten Obama, “Cumhuriyetçilerin adayı bu ülkeye başkanlık yapacak yeteneğe sahip değil” diye konuştu.

Obama, Trump’ın her konuşmasında bunu bir kez daha ispat ettiğini söyledi.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir