Home / News / HABER / DÜNYA / İtalya’dan ABD’ye Libya desteği

İtalya’dan ABD’ye Libya desteği

İtalya, ABD’ye hava saldırıları için üs ve hava sahası desteği verebileceğini açıkladı

İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti, Libya’daki IŞİD varlığıyla mücadelede ABD’ye üs ve hava sahası desteği vermeyi olumlu değerlendirebileceklerini söyledi.

ABD’nin, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin talebi doğrultusunda Sirte kentindeki IŞİD varlığını hedef alan önceki günkü hava saldırısının ardından bölgeye en yakın ülkelerden İtalya’nın Savunma Bakanı Pinotti’den, ABD’ye destek niteliğinde açıklama geldi.

Pinotti, İtalya Temsilciler Meclisi’nde parlamenterlerin sorularını cevaplarken, “İtalyan hükümeti, Libya’daki IŞİD varlığına karşı ABD tarafından yürütülen operasyonun daha hızlı ve etkili götürülmesine ihtiyaç duyulması halinde, hava sahası ve üs kullanımına yönelik gelecek talebi olumlu değerlendirmeye hazırdır.” dedi.

ABD’nin başlattığı operasyonun, İtalya’yı ne lojistik ne de ulusal hava sahası üzerinde uçuş bakımından ilgilendirdiğini ifade eden Pinotti, söz konusu harekatın, BM’nin 2015 yılında aldığı Libya hükümetinden gelecek özel talep doğrultusunda yapılması kararı çerçevesinde olduğunu dile getirdi.

İtalyan bakan, ABD’nin yürüttüğü bu harekatın zaman sınırı olduğunu ve sadece hava operasyonlarını kapsadığını, herhangi bir kara birliğinden yararlanılmasının öngörülmediğini söyledi.

Pinotti, Libya’daki IŞİD varlığının sonlandırılmasının sadece Libya’nın güvenliği değil, İtalya’nın güvenliği bakımından da önem taşıdığını vurguladı.

Öte yandan, ABD’nin Libya’nın Sirte kentinde IŞİD’e yönelik hava saldırılarının ardından dün de İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Fayiz as-Sirac’ı telefonla arayarak, İtalya’nın, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Sirte’de terörle mücadelede sağladığı başarılardan ötürü takdirlerini iletmişti.

Gentiloni, insani yardım sağlama hususunda Libya’nın yanında olduğunu belirtirken, Başbakan Sirac da İtalya’nın kendilerine verdiği diplomatik destekleri ve geçen aylarda sağladığı insani yardımları dolayısıyla teşekkür etmişti.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir