Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Peşmerge Musul’dan geri çekilmeyecek

Peşmerge Musul’dan geri çekilmeyecek

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı’na bağlı Mahmur-Güver Cephesi Komutanı Sirvan Barzani, IŞİD’ten geri alınan bölgelerden Peşmerge güçlerinin geri çekilmeyeceğini ifade etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı’na bağlı Mahmur-Güver Cephesi Komutanı Sirvan Barzani, “Musul ovasında IŞİD’ten geri alınan bölgelerden Peşmerge güçlerinin geri çekilmesi mümkün değildir.” ifadesini kullandı.

Söz konusu bölgelerin kurtarılması için iki yıldır mücadele ettiklerini vurgulayan Barzani, “Bizden geri çekilmemizi isteyen güçler çekilebilir, ancak biz o bölgelerin geri alınması için büyük bedeller ödedik.” dedi.

Peşmerge güçlerinin Musul operasyonuna katılacağını belirten Barzani, kent merkezine yönelik harekatın ayrıntılarının ise henüz görüşülmediğini aktardı. Peşmerge komutanı, “Eğer ilgili taraflarla bu konuda masaya oturup görüşmeye başlarsak, şartlarımızın olduğunu kendilerine iletiriz. Şartsız kent merkezine girmeyeceğiz.” diye konuştu.

Barzani, Irak ordusuyla Peşmerge güçlerinin şu ana kadar IŞİD’e karşı ortak bir operasyon gerçekleştirmediğini, ancak Musul’un kuzey ve kuzeybatı bölgelerinde yakında birlikte hareket edeceklerini dile getirdi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 31 Temmuz’da Musul’daki Sünni aşiret liderleriyle yaptığı toplantıda, “Peşmergesiz Musul’un geri alınması imkansızdır. Peşmerge güçleri o operasyona katılacak ancak kent merkezine girmeyip sadece destek rolü oynayacaklar.” demişti.

Irak Savunma Bakanlığı da geçen hafta yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerinin son iki yıldır Musul ovasında IŞİD’ten geri aldığı bölgelerden geri çekileceğini duyurmuştu.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir