Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Suudi Arabistanlı yetkilinin “İsrail” ziyaretine tepki

Suudi Arabistanlı yetkilinin “İsrail” ziyaretine tepki

Suudi Arabistan Kraliyet danışmanı Enver Macid el-Eşki’nin İsrail’e ziyaret etmesine tepkiler büyüyor.

Suudi Arabistan’dan İsrail’e yapılan gayri resmi ziyaretlere tepkiler sürüyor. Arap basınında yer alan haberlere göre, Eşki’nin ziyaretiyle Suudi Arabistan ile İsrail’in uzlaştığı vurgulanarak eleştirildi. Emekli general Enver Eşki ise “ziyaretin iki ülke ilişkilerini normalleştirme amacı taşımadığını ve bunu planlarken kraliyet ailesi ile irtibat halinde olmadığını” açıkladı.

SUUDİ HEYETİNDEN İSRAİL’E ÖVGÜ

Suudi yetkililerden Abdulmecid el-Hakim İsrail ziyaretindeki önemli övgülerde bulunmuştu. Heyet toplantısı sırasında, Arap Barış Planı’nı kabul ettiğini, İsrail halkının ise barış istediğini söylemişti. el-Hakim ayrıca, “Arap toplumunda İsraillilerle ilgili olarak onların öldürme kültürüne sahip olduğu, kan dökmek istediği ve barış istemediği şeklinde bir imaj var ancak bu imaj doğru değil” diye konuşmuştu.

Eşki, Knesset üyeleriyle, aralarında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold’un ve COGAT Başkanı Tümgeneral Yoav Mordechai’ın da bulunduğu üst düzey İsrailli yetkililerle ve Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüşmüştü.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir