Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Bin 300 muhalifi Amerika öldürdü

Bin 300 muhalifi Amerika öldürdü

Halep Askeri Meclisi eski Başkanı Abdulcebbar Ageydi, Amerika ile ittifak halinde oldukları iki yıl boyunca tüm operasyon bilgilerinin IŞİD’e aktarıldığını söyledi. Sızmanın ABD tarafından yapıldığını öne süren Ageydi, “Verilen vaatlerin tutulmamasından dolayı bin 300 muhalif öldü” dedi.

Yeni Şafak’ın konuştuğu Halep Askeri Meclisi eski başkanı Albay Abdulcebbar Ageydi, Suriye’de muhaliflerin gerçekleştirdiği birçok operasyonun ABD’nin vaatlerinde durmaması yüzünden hezimete döndüğünü ve bölgede kaybedenlerin hep muhalifler olduğunu söyledi. ABD ile ittifak halinde 2 yılı aşkın süre IŞİD karşısında savaştıkları dönemde birçok kez operasyon bilgisinin IŞİD’e sızdırıldığını iddia eden Albay Ageydi, ellerinde bu iddiaları ispatlayacak önemli verilerin bulunduğunu söyledi.

ABD’NİN TEK MÜTTEFİKİ PYD

“ABD’nin Suriye’de tek müttefiki PYD’dir” diyen Ageydi, Cerablus, Münbiç, Mera ve Afrin – Azez cephelerinde kalıcı güvenliğin sağlanabilmesi için PYD terör örgütü ile savaşmalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Ageydi, PYD’ye on binlerce kilometrekarelik alanı hediye eden ABD’nin Suriyeli muhaliflere dönük oyunu Türkiye’nin mudahelesi çok net ortaya çıktı, sadece 10 günde bunca köy ve kasabayı özgürleştirmemiz ABD’nin gerçek niyetini de ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

EL BAB BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

“Bundan sonra Kuzey Suriye’de en önemli cephe El Bab olacak. Hem terör örgütü PYD, hem Esed rejimi, hem de bizim için El Bab hayati önem taşıyor” diyen Ageydi bu ilçede büyük bir çekişme yaşamasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. ABD ve Rusya arasında varılacak her anlaşmanın Suriye muhalefetinin aleyhine olacağını kaydeden muhalif komutana göre bu durumda muhalifler topyekün yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya gelebilir.

2014’TEN BERİ IŞİD’E İLK KEZ GALİP GELDİK

Turkiye – ÖSO ittifakı ile 13 günde 60’tan fazla köyün ele geçirilmesini, “samimi duruş ve Türkiye’nin sadık dostluğunun en açık örneği” olarak nitelendiren Ageydi, aynı bölgede ABD koordinesinde son 7 ayda 11 köyü IŞİD’e kaptırdıklarını aynı zaman zarfında 1300 şehit verdiklerini anlattı. Bölgede yaşanan kayıpların ABD’nin sözünde durmaması ve ÖSO’ya destek vermemesinden kaynaklandığını belirten Ageydi, Fırat Kalkanı Harekatı’nda ise 5 şehit vererek yüzlerce kilometrelik alanı ele geçirdiklerini ve 2014 yılından bu yana IŞİD’e karşı ilk kez zafer kazandıklarını söyledi. Ageydi, “Bunu Türk Ordusu sayesinde gerçekleştirdik” dedi.

Münbiç ve Bab’a adım adım

Fırat Kalkanı Harekatı ile TSK’nın atış desteğini arkasına alan ÖSO’nun ilerleyişi devam ediyor. Muhalifer 55 km uzunluğunda 25 km derinliğindeki alanı kontrol altına aldı. Azez-Cerablus bağlatısını sağlayan muhaliflerin hedefinde Minbiç ve El-Bab bölgesi var.

9 köy daha ÖSO’da

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 13. gününde 9 hedefe, Fırtına obüsleriyle 99 atış yapıldı. TSK’dan yapılan açıklamada Karabah Mamal, Haydar Başa, El Humayrah, Umm Et Tadaya, El Masannah, Cub El Dam ,El Mustafa El Kabir,Nabra ve Mazrat Nabra köylerinin ÖSO tarafından IŞİD’ten geri alındığı ifade edildi.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir