Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Arakan’lı Müslümanlar yaşadıkları zulmü anlattı

Arakan’lı Müslümanlar yaşadıkları zulmü anlattı

Myanmar ordusunun Arakan’a saldırısı sonucunda Bangladeş’e sığınan Müslümanlardan Abul Hossain ve Zohir Ahmed yaşadıkları zulmü anlattı.

Myanmar ordusunun Arakan‘a saldırısı sonucunda Bangladeş’e sığınan Müslümanlardan Abul Hossain ve Zohir Ahmed yaşadıkları zulmü anlattı.

Hossain, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Myanmar askerlerinin, 9 Ekim’den itibaren Arakan’a saldırılar yaptığını anlattı.

Askerler ve onlarla hareket eden Budistlerin, köylere baskın düzenlediğini anlatan Hossain, “Baskında insanları ateşe attılar. Kadınlara ve kızlara tecavüz ediyorlardı. Küçük kızlara bile tecavüz ediyorlardı. Daha sonra çok dövüyorlardı. Ondan sonra kadınları ve kızları öldürüyorlardı. İnsanları evin içine kilitleyip, daha sonra ateş atıp diri diri yaktılar. Askerler, köyümdeki yaşlı bir adamı silahla vurdu. Yaşlı adamın ailesinden 3 kadına tecavüz ettiler. Köyümde 400 ev vardı ve hepsini yaktılar. Arakan genelinde 2 binden fazla ev yaktılar.” diye konuştu.

“Zulüm şimdi başlamadı”

Abul Hossain, 5 kız kardeşi ve 3 erkek kardeşi olduğunu aktararak, kardeşlerinin nerede olduğunu bilmediğini belirtti.

Myanmar devleti tarafından Rohingya Müslümanlarına yapılan bu zulmün ne zaman biteceğini bilmediğini söyleyen Hossain, şunları dile getirdi:

“Bu zulüm şimdi başlamadı. 2012 yılından beri devam ediyor. Budist devlet tarafından Müslümanları temizlemek için yapılan bir plan. Myanmar devleti her zaman en yüksek sesle konuşuyor. ‘Bunlar Rohingya Müslümanları değil, Bengalli.’ diyorlar. Myanmar devleti bize bütün zulümleri yapıyor. Bunlardan başka ne zulüm yapabilir bilmiyorum. Daha bizim için ne sıkıntılar gelecek, Rohingya Müslümanlarına yapılan bu zulüm ne zaman bitecek bilmiyorum.”

Hossain, sözlerinin devamında, ormandan ve nehirden geçerek Bangladeş’e geldiğini söyledi.

“Müslüman olduğumuz için bize zulmediyorlar”

Bangladeş’e sığınan Zohir Ahmed ise askerler tarafından köyüne yapılan baskında insanlara işkence yapıldığını anlattı.

Rohingyalı Müslümanlardan oldukları için Myanmar askerlerinin kendilerine zulmettiğini ifade eden Ahmed, eskiden olduğu gibi şimdi de huzurlu ve insani haklara sahip bir şekilde yaşamak istediklerini söyledi.

Zulüm nedeniyle gece sınırdan kaçarak Bangladeş’e geldiğine dikkati çeken Ahmed, “Burada da zor şartlar altında yaşıyoruz. Kamplarda insan gibi yaşayamıyoruz.” dedi.

Roshid: Köyümde, yakılan cesetler kokuyordu

Arakan’dan kaçıp Bangladeş’e sığınan Roshid, “İnsanları evlere kilitliyorlar ve diri diri yakıyorlardı, medresemdeki öğretmenlerin boğazını keserek öldürdüler. Öğretmenlerden tek canlı kalan benim” dedi.

Myanmar ordusunun Arakan’a saldırısı sonrasında Bangladeş’e sığınan medrese öğretmeni Mohammad Roshid, askerlerin köyüne saldırdığını ve insanları diri diri yaktığını söyledi.

Roshid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Budist askerler tarafından sabah namazından önce gece karanlığında köyüne baskın yapıldığını anlattı.

Baskın sırasında evlerinin ateşe verildiğini ifade eden Roshid, şunları kaydetti:

“İnsanlara, kadınlara, kızlara ve gençlere zulmediyorlardı. İnsanları evlere kilitliyorlar ve üstüne ateş atıp diri diri yakıyorlardı. Pirinç tarlasında insanları koşturup silahla öldürüyorlardı. Çalıştığım medresedeki diğer öğretmenlerin boğazını bıçakla keserek öldürdüler. Medresedeki öğretmenlerden canlı kalan tek kişi benim. Askerler gittikten sonra sabah köye geri geldiğimizde insan cesetlerinin yanıkları kokuyordu.”

Köyden kaçarak kurtulduğunu, insanların ormana saklandığını ve yaklaşık 15 gün ormanda yaşadıktan sonra gruplar halinde küçük teknelerle Bangladeş’e geldiğini aktaran Roshid, ailesinden kimseye ulaşamadığını, annesi, eşi ve çocuklarından haber alamadığını söyledi.

Roshid, “Arakan’da eskisi gibi huzurlu bir şekilde yaşamak ve İslami çalışmalarıma devam etmek istiyorum.” dedi.

 

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir