Home / News / HABER / DÜNYA / ABD’den Ortadoğu’ya ‘daha çok öldürecek’ silah!

ABD’den Ortadoğu’ya ‘daha çok öldürecek’ silah!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM), Ortadoğu ülkelerindeki operasyonlarda kullanılan misket bombalarının yerini alacak, parça tesiri daha yüksek top mermileri kullanmayı planladığı duyuruldu.

CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada ilk testleri New Hampshire eyaletinin Manchester kentinde bulunan 197. Saha Topçu Tugayı’nda yapılan M30A1 Çok Namlulu Güdümlü Roket Sistemi Değiştirilebilir Savaş Başlığı adı verilen top mermilerinin geçtiğimiz günlerde Kuveyt’te gerçekleştirilen bir atış testinde kullanıldığı belirtildi.

Açıklamada, sözlerine yer verilen 197. Saha Topçu Tugayı’nda görevli operasyon subaylarından Binbaşı Joshua Szafranski’nin bu mühimmat için ‘hafif kaportalı araç ve personele karşı etkili olacak’ bilgisini paylaştığı aktarıldı.

Daha önce eski parça tesirli top mermilerinin içinde yüzlerce küçük misket mermisinin bulunduğunu ifade eden Binbaşı Szafranski, sıklıkla patlamayan parçaları söz konusu olduğundan şu anda kullanılan misket bombalarının etkisinin yeni M30A1 savaş başlıklarına göre daha düşük olduğunu söyledi.

Szafranski, “Patlamamış parça sayısını minimize etmek için yeni başlıkların içine küçük patlayıcıların yerine 180 bin wolfram çelik mermi yerleştirildi” ifadelerine yer verdi.

‘IRAK VE SURİYE’DE IŞİD’E KARŞI KULLANILACAK’

Testlerde tam isabet ettirilmediği halde wolfram ve çelik parçacıkları sayesinde hedeflenen araç ve siluetleri adeta parçaladığı gözlenen mühimmatın Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı kullanılacağı belirtildi.

Szafranski, mermilerin etkisi ile ilgili olarak, “Yeni top mermilerinin kabiliyetini başarılı bir şekilde gösterdik. Yüksek patlayıcı gücü olan bir mermi çok iyidir çünkü büyük bir bomba etkisi ve çok daha büyük şarapnel parçası sağlıyor ama bu başlıklar küçük parçacıkları sayesinde daha geniş bir alana tesir ediyor” bilgilerini paylaştı.

Ayrıca...

El Ezher ve Vatikan’dan koronavirüse karşı ‘ortak dua’

El-Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus dün koronavirüs (Kovid-19) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir