Home / News / HABER / TÜRKİYE / Çavuşoğlu: Halk bize ‘ABD’yi İncirlik’te niye tutuyorsunuz?’ diye soruyor

Çavuşoğlu: Halk bize ‘ABD’yi İncirlik’te niye tutuyorsunuz?’ diye soruyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, halkın “ABD’yi İncirlik Üssü’nde niye tutuyorsunuz?” diye sorduğunu söyledi. Çavuşoğlu, ABD ile güven bunalımı yaşandığını belirtti.

Anadolu Ajansı’nın ‘Editör Masası’na konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nın Türkiye için çok önemli bir müttefik olduğunu ifade etti.

ABD ile Türkiye’nin her alanda işbirliği içinde olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Halkımız da o zaman diyor ki bunları niye tutuyorsunuz İncirlik üssünde. Sadece ABD değil diğer ülkelerin uçaklarına da izin verdik ki DEAŞ’a karşı birlikte mücadele edebilelim. Bizim için en hassas olan operasyonda, DEAŞ’a karşı operasyonda hava desteği vermeyeceksen o zaman ne işe yarayacaksın?” dedi.

Washington’la Ankara arasında ilişkilerin gerilmesinin bir diğer nedeni olan Menbiç’teki PYD varlığına ilişkin de konuşan Çavuşoğlu, Türk ve ABD’lilerden oluşan ortak heyetin ‘tek bir faydası’ olduğunu söyledi.

‘SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN OBAMA’YA SÖYLEDİĞİ GİBİ…’

‘Menbiç’te görüşülen herkesin bu bölgenin Menbiçlilere ait olduğu ve yabancıların Menbiç’ten ayrılması gerektiğini’ vurgulandığını kaydeden Çavuşoğlu şöyle devam etti: “PYD/YPG’li unsurların Münbiç’te (Menbiç) olduğunu biliyoruz. Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) da (ABD Başkanı Barack Obama’ya) söylediği gibi. Obama, bu unsurların Fırat’ın doğusuna gitmesi gerektiği konusunda bizimle hemfikir olduğunu söyledi.”

Öte yandan Çavuşoğlu, ABD’nin başından beri Türkiye ile hemfikir olduğunu fakat şu ana kadar sözünü tutamadığını ya da tutmak istemediğini belirtti.

‘AMA BİR GERÇEK VAR, GÜVEN BUNALIMI’

Türkiye ve ABD’nin farklı düşündüğü birtakım konularda yeni yönetimle herhangi bir köklü değişiklik olup olmayacağı sorusu üzerine Çavuşoğlu, “ABD bizim için çok önemli bir müttefik. Her alanda işbirliğimiz var. Ama bir gerçek var şu anda, güven bunalımı” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, güven bunalımının birtakım sebepleri olduğunu söyleyerek, ABD’nin Menbiç’te verdiği sözü tutmadığını ve YPG’ye silah verdiğini kaydetti. ABD’nin silah vererek, müttefikini bir terör örgütüne tercih ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, bu silahlarında PKK’nın elinde yakalandığını belirtti.

‘BEN NE SÖYLESEM BOŞ’

Öte yandan Çavuşoğlu, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesiyle ilgili de şunları söyledi: “Terörist başı oradan özgürce Türkiye’yi tehdit ediyor, talimatlar veriyor, mesajlar veriyor. Bu konularda bu yönetimin maalesef hiçbir desteğini görmedik. Bunu da açık söylüyorum görmedik. Bize diyorlar ki Türkiye’deki ABD karşıtlığına karşı pozitif mesajlar verin. Ben ne desem ne söylesem boştur.”

ABD’deki yeni yönetimin FETÖ konusunda nasıl düşündüğünü bildiklerini söyleyen Çavuşoğlu, yeni yönetimle açık ve net bir şekilde ilişkilerin sürdürüleceğine inandıklarını vurgulayarak, “Kim yönetime gelirse gelsin her zaman Amerika’ya bakışımız bellidir, bizim müttefikimizdir. Birçok alanda hedeflerimiz ortaktır, işbirliğimiz var. NATO içindeyiz ama müttefikliğin gereğini her iki taraf da yapmalıdır. Yeni yönetimde de bu anlayışın olduğunu düşünüyoruz, inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir