Home / News / HABER / DÜNYA / “İngiltere ve ABD, yeniden dünyaya liderlik edebilir”

“İngiltere ve ABD, yeniden dünyaya liderlik edebilir”

ABD Başkanı Trump’la Beyaz Saray’da bugün yapacağı görüşme öncesinde Cumhuriyetçilerle bir araya gelen İngiltere Başbakanı May, iki ülkenin ‘yeniden birlikte dünyaya liderlik edebileceğini’ ancak bunun geçmiştekine benzer şekilde olmayacağını söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Cumhuriyetçi Partili Kongre üyelerinin Philadelphia’daki yıllık toplantısına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesiyle başlayan dönemi ‘Amerika’nın yenilenmesinin yeni bir çağı’ olarak tanımlayan May, ‘AB’den ayrılmış bir İngiltere ve Trump yönetimindeki ABD’nin yeniden birlikte dünyayı yönetebileceği’ belirtti.

‘EGEMEN ÜLKELERE MÜDAHALE ETTİĞİMİZ GÜNLER GERİDE KALDI’

Konuşmasının büyük bölümünde Trump’a sempatisini dile getiren May, hem kendi ülkesi hem de ABD’nin geçmişte uyguladığı dış politikayı eleştirdi. May, “İngiltere ve Amerika’nın dünyayı kendi görüşüne göre yeniden şekillendirmek için egemen ülkelere müdahale ettiği günler geride kaldı” dedi.

May, Trump’ın işkenceye yönelik övgü dolu sözleri ve Müslüman göçmenlere yasak getireceği yönündeki açıklamalarını ise kesin ifadelerle eleştirdi.

Konuşmasında İngiltere ile ABD arasındaki özel ilişkiye vurgu yapan May, Magna Carta sözleşmesi ve eski İngiltere başbakanları Winston Churchill ve Margaret Thatcher ile eski ABD Başkanı Ronald Reagan gibi liderlere de sık sık atıf yaptı.

MAY’DEN PUTİN’LE İLGİLİ ‘DİKKATLİ OLUN’ UYARISI

Moskova’yla Batı ülkeleri arasındaki ilişkilere de değinen May, “Çatışmayı değil işbirliğini sağlayacak ilişkiler, sistemler ve süreçler inşa etmeliyiz” dedi.  May, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ilgiliyse ‘ilişki kurulmalı ancak çok dikkatli olunmalı’ yorumunu yaptı.

Konuşmasının önemli bir bölümünde iki ülke arasındaki ilişkilerin “güçlü ve sağlam” olduğunu anlatan May, ABD ile İngiltere’nin aynı ilkeler etrafında dünya meselelerine baktığını vurguladı.

Daha önce Rusya ile ilişkileri düzeltmek istediğini ifade eden Trump’a “tedbirli olması” tavsiyesinde bulunan May, “Rusya’ya gelince, Başkan Reagan’ın da Mihail Gorbaçov ile müzakere ederken takındığı ‘güven, fakat doğrula’ tavrını takınmakta fayda var. Ayrıca Başkan Putin’e gelince ‘ilişki kur ama dikkatli ol’ tavsiyesinde bulunurdum.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Kırım’daki işgalini de eleştiren May, Moskova’nın adımlarının dikkatli ve yakından izlenmesi gerektiğini dile getirdi.

DEAŞ İLE MÜCADELE

May, ABD ile İngiltere’nin DEAŞ ile mücadelede çok kararlı iki ortak olduğunu belirtti.

DEAŞ’ın İslam dininin adını kullanarak yaptığı işlerin tüm Müslümanlara mal edilemeyeceğini vurgulayan Theresa May, İngiltere’de de çok sayıda Müslüman vatandaşın üretken ve barışçıl şekilde yaşadığını anlattı.

İran’la nükleer anlaşmaya da değinen May, anlaşmanın zorluklar ve dikkatle takip edilmesi gereken maddelerle dolu olduğunu ancak işlediği ölçüde Tahran’ın nükleer silah edinmesini engellediğini kaydetti.

May ayrıca, uluslararası kurumların fonksiyonlarının çok önemli olduğunu ancak bu kurumların sorgulanır hale geldiğini ve reform ihtiyacının öne çıktığını sözlerine ekledi.

‘ZIT KUTUPLAR BİRBİRİNİ ÇEKER’

Bu arada Trump’la aralarındaki ilişkinin eski İngiltere Başbakanı Tony Blair iile eski ABD Başkanı George W Bush’un ‘özel ilişkisine’ benzemeyeceğinin de notunu düşen May, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada da gülümseyerek “Fark etmediniz mi, bazen zıt kutuplar birbirini çeker” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçilerin yıllık toplantısına katılan ilk yabancı lider olan May, Trump’ın göreve başlamasının ardından Beyaz Saray’da ağırlayacağı ilk isim de olacak. İki lider bugün bir araya gelecek.

Ayrıca...

El Ezher ve Vatikan’dan koronavirüse karşı ‘ortak dua’

El-Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus dün koronavirüs (Kovid-19) …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir