Home / News / HABER / DÜNYA / Suriye’de siyasi çözüm Cenevre’de sağlanabilir

Suriye’de siyasi çözüm Cenevre’de sağlanabilir

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Astana’daki Suriye görüşmelerine ilişkin, “Astana bir ara adım olabilir çünkü bana göre Suriye’de siyasi bir çözüm yalnızca Cenevre’de, Uluslararası Destek Grubunu’nun katılımıyla sağlanabilir.” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Berlin’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve BM Dünya Gıda Programı İcra Kurulu Direktörü Ertharin Cousin ile görüşmesinin ardından, ortak basın toplantısında Suriye konusundaki soruları yanıtladı.

Almanya’nın da gözlemci olarak Kazakistan’ın başkenti Astana’da süren görüşmelerine katıldığını belirten Steinmeier, şöyle konuştu:

“Astana bir ara adım olabilir çünkü bana göre Suriye’de siyasi bir çözüm yalnızca Cenevre’de, Uluslararası Destek Grubunu’nun katılımıyla sağlanabilir. Zira Suriye’de kalıcı bir barış, Suriye’de yeni bir siyasi perspektif ancak bu ihtilafta rolü olan bölge ülkelerinin, komşu ülkelerinin masaya oturmasıyla olabilir.”

Steinmeier, AB’nin, çok sayıda Suriyeli sığınmacının bulunduğu bir bölge olması, yakın bir komşu olması nedeniyle de çözüm sürecinde yerini alması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir