Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / ‘Türkiye’ye tatile gidiyorum’ diyen İngiliz, Suriye’de YPG saflarında öldü

‘Türkiye’ye tatile gidiyorum’ diyen İngiliz, Suriye’de YPG saflarında öldü

Suriye’ye giderek YPG’ye katılan İngiltere vatandaşı Ryan Lock’un 21 Aralık’ta öldüğü ortaya çıktı.

The Guardian’ın haberine göre, ailesine “Türkiye’ye tatile gidiyorum” diyerek İngiltere’den ayrılan 20 yaşındaki Lock, IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybetti. IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’nın kuşatılması için başlatılan operasyon kapsamında Caber köyü yakınlarında bir çatışmaya giren Lock bugüne dek hiç askeri eğitim almadığı ve İngiltere’de aşçılık yaptığı da belirtildi.

YPG’den Lock’un ailesine gönderilen başsağlığı mektubunda ise şu ifadeler kullanıldı:

“Burada, 21 Aralık 2016’nın karanlık saatlerinde cesur yoldaşımız Ryan ve dört diğer savaşçımızı Caber köyünde kaybettik.

Ryan, sadece güçlerimize destek veren bir savaşçı değildi. O, tecrübe ve bilgisiyle genç savaşçılarımız için bir örnek oldu. Ryan, ön saflarda savaşırken aynı zamanda Rojavalı Kürtler arasında da önemli bir köprü oldu.”

Lock’un babası John Lock da “Ryan, başkalarına yardım etmek için elinde geleni yapmaya hazır sevgi dolu bir insandı. Altın gibi bir kalbi vardı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, dün yaptığı açıklamada, Suriye’ye seyahat edilmemesi yönündeki uyarılarının hâlâ geçerli olduğunu belirtti. Sözcü, “Hangi nedenle olursa olsun, bu bölgelere seyahat edenler, kendilerini tehlikeye atıyorlar” dedi.

İngiltere’den ayrılırken ailesine, Türkiye’ye tatile gittiğini söyleyen Lock, 31 Ağustos’ta Facebook hesabından şu mesajı paylaşmıştı: “Rojava’ya gidiyorum. Türkiye’ye gitme konusunda yalan söyledim. Kusura bakmayın herkesten gizledim. Hepinizi seviyorum. Altı ay içinde döneceğim.”

Lock, 24 Kasım’da sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda ise Suriye’ye hava operasyonları düzenlediği gerekçesiyle Türkiye ve Türk siyasilere yönelik ağır ifadeler bulunan mesajlar paylaşmıştı.

İNGİLTERE ORDUSUNDA 1968’DEN BU YANA BİR İLK

Bu arada İngiltere ordusunda yapılan açıklamada, 2016 yılındaki askeri operasyonlarında hiçbir İngiliz askerinin hayatını kaybetmediği belirtilmişti. Açıklamaya göre, bu durum 1968’den bu yana bir ilk niteliği taşıyordu.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir