Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / ABD’den Yemen’de operasyon

ABD’den Yemen’de operasyon

Yemen’deki El-Kaide liderlerini tasfiye etmek iddiasıyla ABD’nin ilk defa Deniz Piyadelerini el-Beyda vilayetine indirerek operasyon gerçekleştirmesi, bölgedeki terörle mücadelede yeni bir dönemin başladığına işaret ediyor.

ABD’nin Beyda kentinin Kayfe ilçesinde bulunan El-Kaide örgütüne yönelik geçen pazar günü düzenlediği operasyon, özellikle Başkan Donald Trump’ın daha birkaç gün önce aralarında Yemen’in de bulunduğu 7 İslam ülkesi vatandaşlarının ABD’ye girişini engelleyen kararını açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekiyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, El-Kaide’ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda bir askerin öldüğü, 3 askerin yaralandığı ve El-Kaide mensuplarından 14 militanın öldürüldüğü aktarılmıştı.

Operasyonda öldürülenler arasında El-Kaide’ye destek vermekle suçlanan kabile şeyhlerinden Abdurrauf ez-Zeheb, Sultan ez-Zeheb ve Seyf en-Nems bulunurken, Şeyh Abdulilah ez-Zeheb’in ise hala kayıp olduğu bildirildi. Ancak adı geçen şeyhlerden hiç birinin Pentagon’un bu tür bir operasyonunu gerektirecek kadar El-Kaide’nin önemli liderlerinden olmadığı ifade ediliyor.

Yemen’de El-Kaide operasyonlarını yıllardan beri takip eden deneyimli gazeteci Abdurrezzak el-Cemel, yaptığı açıklamada, ABD’nin Beyda ilinde düzenlediği operasyonun, Şeyh Abdurrauf ve kardeşleri Sultan ile Abdulilah’ı etkisiz hale getirmenin çok ötesinde bir hedefi olduğunu savundu.

Operasyonun hedefinde Arap Yarımadası El-Kaidesi lideri Kasım er-Raymi veya örgütün üst düzey liderlerinden İbrahim Asiri’nin olduğu kanaatinde olduğunu dile getiren Cemel, “ABD Başkanı Trump, başkanlığının ilk günlerinde gerçekleştirdiği operasyonla El-Kaide liderleri hakkında bilgi sahibi olan birisini sağ olarak ele geçirme başarısına imza atmak istedi.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir