Home / News / HABER / DÜNYA / Rusya: ABD ile Rakka’da ortak hareket edebiliriz

Rusya: ABD ile Rakka’da ortak hareket edebiliriz

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya ve ABD’nin Suriye’nin Rakka kentinde operasyon konusunda işbirliği oluşturabileceğini söyledi. ABD, Rusya’nın işbirliği teklifini reddetti.

Görevlerinin çabaları birleştirmek olduğunu söyleyen Şoygu, “Bunun için tüm imkanlara sahibiz. Uluslararası terör ortak düşmanımız. Biz de, Amerikalılar da onu düşman olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

İKİ ÜLKE DE İŞBİRLİĞİ İÇİN TÜM İMKANLARA SAHİP

Rusya ve ABD’nin etkin işbirliği için ‘gereken her şeye’ sahip olduğunu ifade eden Şoygu, şöyle devam etti: “Bu çalışmayı başlatmak için bir engel yok. Bugün bile Rakka’da ortak eylemlere girişilebilirdi, Rakka’da her şey ortada, her şey açık, orada kimlerin bulunduğuna ilişkin görüş farklılığı yok. Bu çalışmayı başlatabilirdik. Ama bunun için bize kulak vermelerine ve bizi anlamalarına ihtiyaç var. Oturup düzgünce konuşmaya başlamak lazım.” dedi.

Şoygu, “Bizim görevimiz çabalarımızı birleştirmek. Bunun için imkanımız var. Bizim için tek bir düşman var, o da uluslararası terörizm. Dünyayı korkutmayı bırakarak, (ABD ile) 5-7 yıl önce var olan yapıcı işbirliğini tekrar kurmalıyız” ifadelerini kullandı.

PENTAGON: RUSYA İLE İŞBİRLİĞİNİ GENİŞLETMEYİ PLANLAMIYORUZ

Şoygu’nun işbirliği teklifini değerlendiren Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Suriye’de çatışmaya yol açabilecek durumların giderilmesi konusunda Rusya ile işbirliği içerisinde olduklarını hatırlattı, ve ekledi: “Hava operasyonlarımızın birbirine engel oluşturmadığına emin olmak için konuşabiliyoruz. Şimdilik daha geniş bir işbirliği aramıyoruz.”

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir