Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Rusya, Türkiye ve İran, muhalifleri haritada birbirinden ayırdı

Rusya, Türkiye ve İran, muhalifleri haritada birbirinden ayırdı

Suriye’deki ateşkesin garantörü olan Rusya, İran ve Türkiye’nin, Astana’da gerçekleştirdikleri görüşmelerde, IŞİD, eski ismi El Nusra olan Fetih el Şam ve ılımlı muhaliflerin bulunduğu bölgeleri harita üzerinde ayırdıkları belirtildi.Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya, Türkiye, İran, Ürdün ve BM yetkililerinin katılımı ile gerçekleşen teknik görüşmelerde Rus heyetinin başkanlığını yapan Genelkurmay yetkilisi Stanislav Gacimagomedov, görüşmelerin sonuçlarını Rossiya 24 televizyonuna verdiği mülakatta anlattı.

Üç ülkenin Astana’da daha önce gerçekleştirdiği görüşmede Suriye’de IŞİD’in kontrol ettiği bölgelerin ılımlı muhaliflerin bulunduğu bölgelerden harita üzerinde ayırdıklarını belirten Gacimagomedov, şöyle devam etti: “Bugünkü toplantıdaysa El Nusra’nın (yeni ismiyle Fetih el Şam) bulunduğu bölgelerin sınırları üzerinde çok daha detaylı bir biçimde çalıştık. Henüz her konuda hemfikir değiliz fakat genel olarak bu bölgelerin haritasını çıkardık.”

Astana’daki görüşmelerde, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı oluşumların Halep ve İdlib’de Fetih el Şam’a karşı savaştığına da değinildiğini belirten Gacimagomedov, ‘bu çalışmayı Suriye’nin güney ve merkez bölgelerinde de yürütmek gerektiğini’ kaydetti.

Ürdünlü yetkililerin, Suriye’nin güney bölgelerindeki muhalif grupların ateşkese katılmaya ve IŞİD ile El Nusra’ya karşı savaşmaya hazır olduğunu aktardığını söyleyen Gacimagomedov, “Türk tarafı, İran tarafı ve bm yetkilileri, Ürdünlü yetkililerin verdiği bu bilgiyle ilgilendi ve Ürdün tarafıyla çalışmaya devam etmeye hazır olduklarını söyledi” ifadelerini kullandı.

Gacimagomedov, Astana’daki görüşmelerde Suriye anayasasınınsa tartışılmadığını belirtti.

Gacimagomedov verdiği bilgiye göre, Rusya, İran ve Türkiye’nin Astana’da gerçekleştirecekleri bir sonraki teknik görüşmelerin 15-16 Şubat’ta yapılması planlanıyor. Bu, üç ülkeden uzmanların, Cenevre görüşmelerinden önce bir kez daha bir araya geleceği anlamına geliyor. Cenevre görüşmeleri 20 Şubat’ta düzenlenecek.

Sputnik

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir