Home / News / HABER / DÜNYA / AB Liderleri Papa’nın Ardında Toplandı

AB Liderleri Papa’nın Ardında Toplandı

Avrupa Birliği’nin (AB) temellerinin atıldığı Roma Antlaşmaları’nın 60. yıldönümü töreni için Roma’ya gelen AB liderleri dün akşam Vatikan’da Papa Francis ile görüştü.

Papalık Sarayı’nda yapılan görüşmeye, geçen yıl bir referandumla AB’den ayrılma kararı alan İngiltere dışındaki 27 AB ülkesinin liderleri ve AB kurumlarının temsilcileri katıldı.

Her fırsatta laik olduklarını beyan eden Avrupa ülkelerinin, AB’nin temellerinin atıldığı günü kutlamak için Vatikan sarayında Papa’nın ardında toplanarak birlik görüntüsü vermeleri dikkat çekti.

1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu ile ortaklık anlaşması imzalanmasıyla başlayan Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreci 1987 yılında tam üyeliğe başvurmasıyla ivme kazanmıştı.

Avrupa’ya kök söktüren Osmanlı Hilafet devletinin mirası üzerine kurulan Türkiye cumhuriyeti devleti, yaklaşık 55 yıldır üyesi olmak için her türlü gayreti gösterse de aşındırdığı AB kapılarından geri çevrildi.

Dinini değiştirdiğini ilan etmedikçe Hristiyan AB kulübüne üye yapılmayacağı kesin gözüyle bakılan Türkiye’nin bu süreçte Hilafet’i yeniden kurarak Allah’ı ve Resulunu razı etmek ve İslam alemine liderlik etmek yerine Haçlı Papa’sının ardında poz vermek için efor sarfetmesi Müslümanları derinden yaralamaktadır.

Ayrıca...

Trump: Çin ile tüm ilişkileri kesebiliriz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınından sorumlu tuttuğu Çin ile “tüm …

1 Yorum

  1. avrupa birliğine giemek için gereken kuralları kendimiz için yerine getirip avrupa birliğine muhtaç olmadan rahatlıkla yerine getirmeliyiz….avrupa ülkeri bize muhtaçken neden biz onların kapısında beklemeliyiz…..ÇÜNKÜ,Türkiye genç dinamik bir nufusa sahip…..iyi bir pazar ülkesi 2023 e gelindiğinde kendi madenlerini çıkarıp işlemeli ekomomi belirleyicidir şimdiden kalifiye elaman yetiştirmeye önem vermeli arge LER OLUŞTURULMALI EĞİTİME ÖNEM VERİLMELİ BUNLAR İÇİN AVRUPA BİRLİGİNE GİRMEYE GERK YOK EKONOMİSİ BATMAK ÜZERE AVRUPA CAN ÇEKİŞİYOR BAKSANIZA PAPA NIN KAPISINA KADAR GİTMELERİ DİKKAT ÇEKMİYORMU…..İYİ DEĞERLENDİRİP YORUMLAMAK GEREKLİ….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir