Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Koalisyon güçleri Rakka yakınlarına asker indirdi

Koalisyon güçleri Rakka yakınlarına asker indirdi

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, Suriye’de Rakka’ya bağlı Tabka yakınlarına paraşütle Amerikan askeri ve YPG öncülüğündeki SDG’lileri indirdiği bildirildi

PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), sosyal medya kanalıyla yaptığı açıklamaya göre, ABD önderliğindeki koalisyon Rakka yakınlarındaki Tabka yakınlarına havadan asker indirdi. Operasyonun stratejik konumdaki Tabka’yı ele geçirmek ve Suriye rejimi güçlerini geriletme amacı taşıdığı belirtiliyor.

Pentagon sözcüsü Adrian Rankine-Galloway da, Tabka Barajı’nın alınması için indirilen güçlerin YPG’li olmadığını, SDG bünyesindeki Suriye Arap Koalisyonu’ndan olduğunu söyledi.

PKK’nın Suriye kolu YPG, DAEŞ’in Rakka’dan çıkarılması için yapılacak ABD destekli operasyonun nisan başında başlayacağını açıklamıştı.

Ankara ise nihai kararın henüz verilmediğini ve operasyonun Türkiye’nin de destekleyeceği diğer güçlerle yapılması gerektiğini belirtmişti.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir