Home / News / HABER / TÜRKİYE / Çavuşoğlu: Rusya’yla eski günlere dönmek istiyoruz

Çavuşoğlu: Rusya’yla eski günlere dönmek istiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile vizelerin yeniden kaldırımasını, ilişkilerin uçak düşürülme hadisesinden önceki döneme dönmesini istediğini ifade etti.

Guatemala Dışişleri Bakanı Carlos Raul Morales ile dışişleri resmi konutundaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Rusya ile ilişkiler hakkında bir soruyu ceplayan Çavuşoğlu, Rusya’nın ilişkileri tüm alanlarda normale döndürmek konusunda tedbirli davrandığını söyledi.

​’PASAPORTSUZ, KİMLİKLE SEYAHAT YAPILABİLMESİNİ ARZU EDİYORUZ’

Dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Rusya’nın davetiyle Moskova’ya gittiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu ziyaretin amacının ticaretin önündeki tüm engelleri kaldırmak olduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Biz uçak düşürme hadisesinden önceki döneme dönmek istiyoruz. O zaman hiç engel yoktu ürünler üzerinde. Artık normalleşme tamamlandığına göre, tüm konularda hatta daha iyiye gitmemiz lazım. Rusya ile vize serbestisini de tekrar sağlamak istiyoruz ama Rusya şu anda bazı güvenlik endişeleri sebebiyle aşama aşama gitmek istiyor. Önce resmi ve hususi pasaportlar üzerinde, kabin görevlilerinin, tır şoförlerinin girmesini kolaylaştırılması gibi bazı adımları öncelikle atmak istiyor. Ama bizim arzumuz yine eskisi gibi tamamen vizelerin kalkması. Hatta hatta daha önce önemli bir mesafe katettiğimiz gibi, pasaportsuz kimlikle de seyahatlerin yapılabilmesidir.”

‘PUTİN ERDOĞAN’I TEBRİK ETTİ’

Çavuşoğlu, hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki kez telefonda görüştüğünü, dün akşam Putin’in referandum sonuçları dolayısıyla Erdoğan’ı arayarak tebrik ettiğini ve iki liderin görüşme sırasında ikili ilişkilere de değindiklerini de anlattı.

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir