Home / News / HABER / İSLAMİ BELDELER / Bangladeş, Myanmar’ın Arakanlı Müslümanları geri almasını istiyor

Bangladeş, Myanmar’ın Arakanlı Müslümanları geri almasını istiyor

Bangladeş yönetimi, Myanmar’ın Arakan’da ordu ve fanatik Budistlerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanları geri almasını istedi.

Bangladeş yönetimi, Myanmar’ın Arakan’da ordu ve fanatik Budistlerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanları geri almasını istedi.

Bangladeş basınında yer alan haberlere göre, Dışişleri Bakanı Mahmud Ali ve beraberindeki heyet, başkent Dakka’da Myanmar Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri U Kyaw Tint Swe ile bir araya geldi.

Toplantıda Myanmar’a Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi ve Birleşmiş Milletlerin (BM) eski Genel Sekreteri Kofi Annan liderliğindeki Arakan Danışma Komisyonunun tavsiyelerinin uygulanması konusunda anlaşma taslağı sunuldu.

Bangladeş Dışişleri Bakanı Ali, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, yıllardır Arakanlı Müslümanlara yönelik etnik temizlik uygulayan Myanmar’a Bangladeş’teki Arakanlı Müslüman sığınmacıları geri almayı önerdiğini söyledi.

Öte yandan, toplantıya ilişkin Myanmar tarafından henüz açıklama yapılmadı.

Ayrıca yerel bir televizyon kanalı, Bangladeş İçişleri Bakanı Asaduzzaman Han Kemal’in de Arakanlı Müslümanlar konusunda Myanmar’ı ziyaret edeceğini duyurdu.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan’da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Son saldırılarda 200’den fazla köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edildi.

Arakanlı Müslümanların kaçışları sürüyor

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin saldırılarına maruz kalan Arakanlı Müslümanların kaçışları devam ediyor.

Arakanlı Müslümanların Myanmar ordusu ve Budist çetelerin saldırılarından kaçışı sürüyor.

Komşu ülke Bangladeş’e çok zor şartlar altında ulaşmayı başaranlar, hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Bölgede, 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslümanın hayatını kaybettiği saldırılardan kaçarak, Naf Nehri’ni aşıp Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların gece saatlerindeki zorlu yolculuğu objektiflere yansıdı.

AA muhabiri, katliamdan ve zulümden kurtulmak için ölümü göze alarak Naf Nehri’ni yüzerek veya derme çatma sandallarla aşarak Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanların dramına şahit oldu.

Çoğunluğunu kadın, çocuk ve yaşlıların oluşturduğu Arakanlı Müslümanlar, kendilerine tıbbi müdahelede bulunulmasını ve diğer acil ihtiyaçlarının karşılanmasını bekliyor.

5 günlük bebek kafasından yaralanmış

Annesi Begüm’ün kucağında Bangladeş’e ulaşabilenler arasında, saldırılarda başından yaralanan ismi henüz konulmamış 5 günlük bir bebek de yer alıyor.

Günlerdir aç olduğunu belirten anne, bebeğini de doyuramadığını ve tedavi ettiremediğini kaydetti.

Hasta eşi ve 5 çocuğu ile Naf Nehri’ni aşarak kıyıya ulaşan 50 yaşındaki Adim de köylerinin Budist çeteler tarafından yakıldığını söyledi.

Kaç kişinin öldüğünü bilmediğini aktaran Adim, çok zor şartlarda ölüm tehlikesi atlatarak kıyıya ayak bastıklarını anlattı.

Oğlunun kucağında kıyıya ulaşabilen yaşlı bir kadının ise yorgunluğun etkisiyle baygınlık geçirdiği görüldü.

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir