Home / News / HABER / İstanbul valiliğinden keyfi yasak ve ayrımcılık!

İstanbul valiliğinden keyfi yasak ve ayrımcılık!

İngilizce yazılı tabela ve afişleri görmezden gelen İstanbul Valiliği işyerlerinde Arapça tabela asmış esnafa % 25 sınırlaması getiriyor!

Suriyeli muhacirlere yönelik ahlaksız kışkırtma faaliyetleri arzulanan sonuçlarını veriyor. Kışkırtıcı ve saldırganları dizginlemesi gereken devlet, saldırganları yatıştırma adına muhacirlere sınırlama ve yasak getiriyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 6 ay içinde Arapça tabelaların kaldırılacağına dair sözlerinin üzerinden bir hafta geçmeden, İstanbul Valiliği belli semtlerde ‘tabela avı’na çıktı. Görevliler İngilizce ve Batılı dillerde yazılmış afiş ve tabelalara bir şey demezken, Arapça tabela asmış dükkan sahiplerini uyararak Arapça ibarelerin tabelalarının % 25’ini aşmaması gerektiğini bildirdiler. Düpedüz ayrımcı bir mantığa dayanan bu uygulama tam manasıyla keyfi bir yasak getirmekte.

Pilot uygulama Fatih, Zeytinburnu ve Bayrampaşa’da başlatıldı  15 Haziran’da başlayan denetlemelerde 730 iş yerinin Emniyet ve Göç İdaresi yetkilileri tarafından denetlendiği öğrenildi.

Arapça ifadeler tabelanın yüzde 25’ini geçemeyecek

Bu işyerlerinin sahipleri, tabelalarının yüzde 75’inin Türkçe, yüzde 25’inin ise Arapça olması gerektiği yönünde ikaz edildi ve tabelalarını değiştirmesi için esnafa süre verildi.

AA ve İndependent’ın aktardığına göre, Valiliğinin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Zeytinburnu ilçemizde yapılan denetimler sonucunda standartlara uygun olmayan 98, Bayrampaşa ilçemizde 38 işletme tespit edilmiş olup, bu işyeri tabelalarının mevzuata uyumunun sağlanması için çalışmalar devam etmektedir.

Fatih Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından Kentsel Tasarım Projesi kapsamında cephe ve tabela modelleme çalışması başlatılmış, tabelaların ilan ve reklam standartlarına uygun hale getirilmesi için ziyaret, uyarı ve bilgilendirmelere devam edilmektedir.

Yetkili denetim mercilerinin ikaz ve bilgilendirmeleri sonrasında tabelasını hızla standartlara uygun hale getiren işyeri sahiplerine özellikle teşekkür ediyor; ziyaret, bilgilendirme, makul süre verilerek ikaz edilmelerine rağmen ilan ve reklam standartlarına uygun olmayan tabela kullanan işyeri sahiplerine gerekli yasal müeyyidelerin uygulanacağını üzülerek bildiriyoruz.”

Kaynak: Haksöz Haber

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir