Home / News / HABER / ‘Güvenli bölge’ İdlib işgaline hazırlık

‘Güvenli bölge’ İdlib işgaline hazırlık

Türkiye’nin İdlib’de kanlı katliamlar başladığında milyonlarca göçmeni sınırın dışındaki bir bölgede tutabilmek için hız verdiği güvenli bölgeye dair planların detayları ortaya çıktı. Bu plana hız verilmesi, tıpkı Halep gibi İdlib’in de Esed rejimine teslim edileceği bilgilerini doğruluyor. Mülteciler için yapılacak yerleşim yerleri, güvenli bölgenin terörle mücadeleden çok, göç dalgasını sınır dışında tutmak için kurulmak istendiğini ortaya koyuyor.

Türkiye’nin güvenli bölge planının ayrıntıları ortaya çıktı. Plana göre Fırat’ın doğusunda oluşturulacak güvenli bölgede 5 bin nüfuslu 140 köy ve 30 bin nüfuslu 10 ilçe merkezi olacak.

Suriye sınırında oluşturulması planlanan güvenli bölgenin detayları ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’de muhataplarıyla paylaştığı planda güvenli bölgede köy ve ilçeler oluşturulması ve Suriyelilerin bu alana yerleşmeleri öngörülüyor.

Plana göre Suriye’de yabancı fonlarla yeni yerleşim alanları oluşturulacak. Maliyeti 23,5 milyar euroyu bulacak bu alanlarda 200 bin konut yapılması ve 1 milyon kişinin yaşaması planlanıyor.

Güvenli bölgede 5 bin nüfuslu 140 köy olacak. Bu köylerin her birinde 350 metrekare alan içinde 100 metrakarelik evler olacak.

Her haneye tarım yapabileceği arazi verilecek. Her köyde bin konutla birlikte 2 camii, 2 okul, gençlik merkezi ve spor salonu olacak.

Planda 30 bin kişinin yaşayabileceği 10 ilçe merkezi inşa edilmesi de var. Her bir ilçede 100 metrekarelik 6 bin konut yapılacak.

Toplamda 11 cami, 9 okul , 2 kapalı spor salonu, 5 gençlik merkezi kurulacak. 8 ilçede 10 yataklı 2 ilçede 200 yataklı hastane olacak.

Ayrıca ilçelerde sanayi sitesi kurulması da planlanıyor.

Daha öncede Türkiye, Esed rejimi ve Rusya’nın kanlı katliamları sonrası Halep’in boşlatılmasına öncülük etmişti. Boşaltılan şehir daha sonra Esed rejimine teslim edilmişti.

Muhalifler Halep’i neredeyse alacakken, Türkiye Fırat Kalkanı oeprasyonunu başlatmış ve muhalifleri yanına çekerek cephenin zayıflamasına  ve Halep’in tamamen Esed rejiminin eline geçmesine yol açmıştı.

Bugün siyasi sürece hız verilirken, Astana’da Rusya, İran ve Türkiye’nin aldığı ortak karar gereği bir süre sonra da İdlib’in Esed rejimine teslim edileceği bilindiği için Türkiye şimdiden gelecek göç dalgasını sınır dışında karşılamak için çalışma yürütüyor. Güvenli bölgenin teröre karşı oluşturulduğu söylense de sahadaki gelişmeler bu söylemleri doğrulamıyor.

Köklü Değişim Medya

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir