Home / News / HABER / Ateşkes 150 saat daha uzatıldı

Ateşkes 150 saat daha uzatıldı

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği askerî harekâtında ABD ile varılan 120 saatlik ateşkes anlaşması sona ererken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Rusya’da yapılan görüşme sonucunda yeni bir anlaşmaya varıldı.

İkili arasında yaklaşık altı saat süren kritik görüşme sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG’nin 150 saat içerisinde 30 km dışına çekileceğini duyurdu. Varılan anlaşmaya göre bölgedeki güvenlik Türkiye ve Rusya tarafından sağlanacak.

Erdoğan “23 Ekim, 12.00’den başlayarak 150 saatte YPG sınırdan çekilecek. 10 km derinlikte Kamışlo hariç Rus-Türkiye devriyesi başlayacak” dedi.

Erdoğan, Rusya ile varılan anlaşmayı “Tarihî bir mutabakata imza attık” diye açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin de “Suriye’de kalıcı barış ancak toprak bütünlüğüne saygı duymakla sağlanabilir. Suriye hükümetiyle Kürtler arasında geniş bir diyalog başlatılmalı. Kürtlerin hakkı ancak böyle sağlanabilir” diye konuştu.

Putin “Çok uzun bir çalışmadan sonra alınan karar Suriye’nin Türkiye sınırındaki sorunu çözüme kavuşturacak” dedi.

Daha sonra Dışişleri Bakanları varılan anlaşmaya ilişkin konuştu ve 10 maddelik anlaşma metnini açıkladı.

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin aşağıdaki konularda mutabakat sağlamıştır. İki taraf da Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda mutabıktır. Tel Abyad ve Resulayn’ı içine alan yerleşik statüko muhafaza edilecektir. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kabul eder. Terörizmin tüm şekilde ve tezahürleriyle mücadele Suriye topraklarındaki kararlarını vurgularlar. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya anlaşmanın uygulanmasını kolaylaştıracaktır. Her iki taraf terörist unsurların sızmasının önlenmesi için gerekli önlemi alacaktır. Mültecilerin dönüşünü kolaylaştırmak için ortak çalışma başlatılacaktır. Mümbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır. Taraflar Astana mekanizması çerçevesinde çalışmalarını sürdürecek ve anayasa komitesinin faaliyetlerini destekleyecektir.”

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıkladığı, 10 maddelik ortak mutabakat metni şöyle:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Ajanslar

 

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir