Home / News / HABER / Konya’da ‘Hıristiyanları ve Yahudileri dost edinmeyin’ yazılı afişler gitti, Türk bayraklı afişler geldi

Konya’da ‘Hıristiyanları ve Yahudileri dost edinmeyin’ yazılı afişler gitti, Türk bayraklı afişler geldi

Konya’da Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen AGD tarafından bilbordlara asılan ve içeriğinde “Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin” ifadelerinin yer aldığı afişler kaldırılarak yerine Türk bayraklı afişler asıldı.

Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı’nın (MGV) Konya şubeleri tarafından hazırlanan afişler önceki gün Konya’da bazı otobüs duraklarında bilbordlara asılmıştı.

Afişlerin içeriğinde Maide suresinin 51. Ayetindeki “Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, O’da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu doğru yola eriştirmez” ifadeleri yer alıyordu.

Sosyal medyada eleştiri aldı

Fotoğrafı çekilerek fotoğrafı sosyal medyada yayınlanan bilbordlara kimi kullanıcılar tepki gösterdii.

Tepki verenlerden biri HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan oldu.

 Konya’nın her yanına ‘Hıristiyanları ve Yahudileri dost edinmeyin’ diye afiş asmışlar. Mevlana’nın kemiklerini sızlatmışlar…

Yine gazeteci Mustafa Akyol ise attığı tweette afişe tepki gösterdi.

Konya’da ayet cımbızlayarak Yahudi ve Hıristiyan düşmanlığı yapanlar, “dost edinmeyin” emrinin sadece ilk baştan düşmanlık gösterenlere münhasır olduğunu açıklayan ayetleri görmemişler…İslam adına nefret tacirliği yapmak, ne İslam’ı yüceltir, ne de Müslümanları.

Gazeteci Yazar Orhan Cengiz Kemal de afişe tepki gösterdi.

Yahudi ve Hristiyan düşmanlarını, ırkçıları, nefret söylemleri yayanları dost edinmeyin.

Belediye: Bizimle ilgisi yok

Konuyla ilgili ulaştığımız Konya Büyükşehir Belediye yetkilileri bilbordların belediyeye bağlı olmadığını kiralamaların Anadolu Açık Hava Reklamcılık firmasınca yapıldığını belirtti.

d0da02dc-c126-4002-bcea-ae74461fcd01.jpg

Bilbordları kiralayan firmadan dernek ‘işgüzarlık’ yaptı iddiası

Tepki çeken afişlerle ilgili sorularımızı yanıtlayan firma yetkilisi Mustafa Karataş ise Anadolu Gençlik Derneği’nin zaman zaman kendilerinden bilbord kiralayarak ayet paylaşımları yaptığını belirterek sözlerini şöyle devam ettirdi:

Bize gönderdikleri içerikte farklı bir içerik vardı. Namazla ilgili, namazın doğru kılınmasıyla ilgili bir ayet bulunuyordu. Ancak bize gönderdikleri içerik ile baskıya gönderdikleri içerik değiştirilmiş. İşgüzarlık yapmışlar. Asma işlemini yapan arkadaşlarımızdan biri içeriği farkedip yönetimi uyarınca hemen toplatılıp yerine Türk bayraklı afişlerin asılmasını istedik. Ancak tabi bu işlemlerin sürdüğü birkaç saat içerisinde söz konusu afişi çeken biri bunu sosyal medyada paylaşınca tepkiler oluştu. Dernekten de bize yapılan açıklamada grafikerin hatası nedeniyle yanlış ayeti baskıya gönderdiklerini söylediler.

Karataş açıklamasında kendilerinin tepkiler gelmeden önce afişleri kaldırdıklarını da öne sürdü.

AGD Genel Başkanı Turan: Genel merkezin bilgisi dahilinde değil

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turan konuyla ilgili sorumuz üzerine yaşanan olayın genel merkezin bilgisi dahilinde olmadığını ve münferit bir konu olduğunu belirterek hukukçuların üzerine çalıştığı daha geniş bir açıklamayı kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

AGD’den açıklama: Yanlış anlaşılma

Anadolu Gençlik Derneği Genel Merkezi adına yapılan iki sayfalık basın açıklamasında ise şu sözlere yer verilerek olayın bir yanlış anlaşılma olduğu vurgulandı:

Bir cümlenin öncesine ve sonrasına bakmadan sadece o cümleyi değerlendirmenin iletişim hatalarına sebebiyet vermesi gibi, bir ayeti de İslam öğretisinin genel amacı dışında ele alıp vahye parçacı yaklaşmanın da birbirimizi anlamamızı zorlaştıracağını düşünüyoruz. İslam, Müslümanlardan dayatmacı ve tektipleştirmeci olmalarını değil, zulme ve kötülüğe karşı farklı inançlarla işbirliğine zemin oluşturmalarını ister. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak biz, hem bu coğrafyanın hem de tüm yeryüzünün daha yaşanılabilir olmasını istiyoruz. Daha kolay ve daha güzel bir yaşam herkesin hakkıdır. Bunun da yolu zulüm ve kötülük kimden gelirse gelsin karşısında durmak, mağdur ve mazlum kim olursa olsun yanında yer almaktır.Yaşanmasını istemediğimiz bu yanlış anlaşılma ve algılanma sürecinin, bu şekilde gerçekleşmesini arzu etmediğimiz bu gündemin, her şeye rağmen, toplumun farklı kesimlerinde tartışılmasının birbirimizi daha iyi anlamamıza ve birlikte barış içerisinde yaşama zemini oluşturmaya katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Ajanslar

 

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir