Home / News / HABER / ‘Suriye Milli Ordusu’ İdlib’den gelen birliklerden oluşturuldu

‘Suriye Milli Ordusu’ İdlib’den gelen birliklerden oluşturuldu

Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusunda, Fırat’ın doğusunda Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn ilçesinden başlattığı “Barış Pınarı Harekâtı” adı verilen askeri operasyonda, Türk Silahlı Kuvvetleri’yle (TSK) birlikte yeni kurulan ve Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu “Milli Ordu” da yer alıyor. Milli Ordu’dan yaklaşık 3 bin savaşçı, Çarşamba gecesi başlayan kara operasyonuna Perşembe gündüz saatlerinde muharip güç olarak katıldı.

Milli Ordu, Suriye savaşının başladığı 2011’den bu yana çoğunluğu Özgür Suriye Ordusu çatısı altında savaşan farklı silahlı grupların bir araya gelmesiyle 4 Ekim’de Akçakale’de oluşturuldu.

Milli Ordu nedir?

Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Suriye Milli Ordusu adı altındaki iki grubun birleşerek Suriye Geçici Hükümeti’ne bağlanmasıyla oluşan yeni “Milli Ordu,” Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) “Barış Pınarı Operasyonu”nda yer alması için tek bir komuta altında toplamak istediği, İdlib, Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesinden gelen, Suriye iç savaşı boyunca Türkiye tarafından para, ve silah yardımı yapılan, eğitim verilen silahlı muhalif birliklerden oluşuyor.

Özgür Suriye Ordusu altındaki dağınık silahlı gruplar, daha önce Cerablus-Çobanbey-El Bab üçgenini kapsayan Fırat Kalkanı Operasyonu ve Afrin operasyonu öncesinde de, TSK ile birlikte hareket edebilecek, tek merkezden komuta edilecek düzenli bir ordu haline getirilmiş; yeni isimler altında bir araya geldiklerini açıklamıştı.

Amaç, farklı gruplar arasındaki ayrışmayı, olası çatışmaları engellemek ve daha profesyonel bir orduya geçiş yapabilmekti. Böylece TSK’nın emir ve komutası altında çalışmaları kolaylaşacaktı.

Aralık 2017’de bu amaçla oluşturulan ve Afrin operasyonunda önemli bir rol oynayan Suriye Milli Ordusu’nun komutanları, geçen hafta Cuma yani 4 Ekim günü, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde İdlib’deki grupların komutanlarıyla bir araya geldi.

Buradaki silahlı gruplar birleşerek bu kez “Milli Ordu” (Ceyşül Vatani) adını aldı.

Milli Ordu’nun başında, Suriye savaşının ilk yıllarında daha bütünlüklü bir yapısı olan Özgür Suriye Ordusu’nun da komutanı olan ve Ankara ile yakın ilişkileri olan Selim İdris var.

Milli Ordu kaç kişiden oluşuyor?

Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesinde operasyonlar sonrasında “polis gücü” olarak görev yapmaya devam eden 3 kolordu bulunuyor.

Bu kolordular toplamda 40 bin savaşçıdan oluşuyor.

İdlib bölgesinde yer alan 4 kolordu da yaklaşık 70 bin kişiden oluşuyor.

Birleşerek Milli Ordu’yu oluşturan gruplar, Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesindeki kolorduların tümü ve İdlib’dekilerin bazılarından oluşuyor. Yani sayı, en fazla 110 bin.

Toplam sayıyla ilgili resmi bir bilgi ya da açıklama yok. Kamu yayın kuruluşu TRT, sayıyı 60 bin olarak veriyor.

Ancak BBC Türkçe’ye bilgi veren Milli Ordu komutanlarından biri, 4 Ekim’deki toplantıya katılmayan İdlib’deki grupların da, Milli Ordu çatısı altında bir araya gelmese bile operasyonun çapı genişlediği takdirde Batı’dan destek vereceklerini söylüyor.

Hangi birlikler Milli Ordu’ya katıldı?

Bu grupların öncülüğünü, çoğunluğunu Suriyeli Türkmenlerin oluşturduğu Sultan Murat ve Fatih Sultan Mehmet Tugayları ile CIA’in 2017 yazına kadar desteklemeye devam ettiği, Fırat Kalkanı Operasyonu’nda cephe hattında savaşan Hamza Tugayları ve Muntasır Billah Grubu oluşturuyor.

Türkiye ile ABD’nin birlikte yürüttüğü ancak kısa süren “eğit-donat” projesi kapsamında eğitilen ve silah verilen Hamza Tugayları ile Muntasır Billah savaşçıları, Fırat Kalkanı ve Afrin’de olduğu gibi Fırat’ın doğusunda da ön planda yer alıyor.

Ancak iki grubun da ABD’yle artık bir teknik ya da liderlik anlamında bir bağlantısı kalmadı.

Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesinden gelen 1. Kolordu’da önde gelen gruplar arasında Ahrar Şarkiye, Ceyşül Şarkiye, 1. Fırka, Fatih Sultan Mehmet Tugayı ve Muntasır Billah Tugayları var.

Yine aynı bölgeden gelen 2. Kolordu’da ise Sultan Murat ve Hamza Tugayları var.

3. Kolordu’da birden fazla küçük grupla birlikte Cephetül Şamiyye, Ceyşül Nasır ve 9. Tümen yer alıyor.

Suriye hükümeti ile muhalifler arasında varılan uzlaşma gereği Doğu Guta’dan çekilen ve Afrin’de operasyonel olan ve radikal ideolojisiyle bilinen Ceyşül İslam grubu, Milli Ordu’ya katılmadı ancak operasyonun ilerleyen safhalarında destek vermesi öngörülüyor.

Milli Ordu içinde, daha önce kurulan Suriye Milli Ordusu’nda yer alan Kürt savaşçılarla birlikte Fırat’ın doğusunda YPG varlığına tepki göstererek bölgeden kaçan Kürt savaşçıların oluşturduğu bir Kürt silahlı grup da var: Kürt Şahinleri.

Kürt Şahinleri, yaklaşık 350 savaşçıdan oluşuyor.

BBC Türkçe

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir