Home / News / HABER / Hafter güçleri, Türk mürettebatı olan gemiye el koydu

Hafter güçleri, Türk mürettebatı olan gemiye el koydu

Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu güçleri Mısır’a giden Türk gemisini durdurarak 3 Türk vatandaşı mürettebatı gözaltına aldı, görüntülerini sosyal medyada paylaştı.

Libya’da General Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LUO), mürettebatı Türk vatandaşı olan Karayip ülkesi Greneda bandıralı bir gemiyi alıkoydu. Türkiye ile Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması dün TBMM’den geçmişti. LUO sözcüleri, Türkiye’nin Libya’ya dair konumlanışına sert yanıt vereceğini açıklamıştı.

DERNE AÇIKLARINDA DURDURULDU

Reuters’ın haberine göre; General Halife Hafter bağlı Libya Ulusal Ordusuna ait bir deniz muharebe aracı, Libya karasularında, ülkenin doğusundaki Derne açıklarında gemiyi durdurdu. LUO Sözcüsü Ahmed Mismari, yaptığı açıklamada, denetim ve yükünün teyidi için geminin Ras El Hilal Limanı’na çekildiğini söyledi.

BİR DE VİDEO YAYIMLADILAR

Hafter güçleri, geminin durdurulduğu anları ve sorgulama görüntülerini yansıtan bir videoyu Reuters haber ajansına verdi. Ayrıca üç Türk mürettebatın pasaportlarının fotoğrafları da Reuters’la paylaşıldı.

Ajanslar

Ayrıca...

Çin’in toplama kampları nedeniyle Doğu Türkistan nüfusu hızla azalıyor

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir