Home / News / HABER / Türkiye Yıllık enflasyon yüzde 10,56; TÜİK’in asgari ücret önerisinde artış yüzde 5,33

Türkiye Yıllık enflasyon yüzde 10,56; TÜİK’in asgari ücret önerisinde artış yüzde 5,33

Türkiye’de asgari ücrete gelecek zamla ilgili görüşmeler sürerken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir işçinin aylık asgari gıda harcama tutarını paylaştı. TÜİK’in paylaştığı tutar enflasyonunun yarısını geçmedi. TÜİK’in komisyona bildirdiği bir işçinin aylık asgari gıda harcama tutarındaki artış 2018 yılına göre yüzde 5,33’de kalırken son açıklanan yıllık enflasyon yüzde 10,56 olmuştu.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’unda, işçileri temsilen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işverenleri temsilen TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç yer aldı. Toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri, asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını komisyonla paylaştı. Bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak hesaplandı.

TÜİK 2018 Aralık ayında ise ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 213 lira 40 kuruş, Orta statüdeki işler çalışanlar için 1978 lira 80 kuruş, Hafif işlerde çalışan işçiler için 1841 lira 40 kuruş teklif etmişti.

Ağır işlerde çalışanlar için artış miktarı sadece 118 lira oldu. Bu da yüzde 5,33 zam anlamına geliyor.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre tüketici fiyatı endeksi (TÜFE) 2019 yılı Kasım ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,01, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,56 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,87 artış gösterdi.

TÜFE yüzde 10’dan fazla artarken TÜİK’in asgari ücret için yüzde 5 seviyesinde artış bildirmesi dikkat çekti.

Ajanslar

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir