Home / News / HABER / Rusya, İran ve Esed rejimi İdlib’de katliam yapıyor: Onlarca yerleşim bombalandı

Rusya, İran ve Esed rejimi İdlib’de katliam yapıyor: Onlarca yerleşim bombalandı

Bugün sabah saatlerinden itibaren Rusya, İran ve Esed rejimi Suriye’nin kuzeyinde sivil yerleşimleri hava ve karadan bombalıyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, İdlib ve Halep kırsallarında muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşimler ağır bir şekilde hedef alınıyor.

Rusya, İran ve Esed rejiminin savaş uçakları, helikopterler, topçu ve roket bataryaları ile düzenlediği saldırılarda en az 18 sivil hayatını kaybederken onlarca sivil de yaralandı.

Saldırılarda İdlib şehir merkezi, Maret el Numan, Binniş, Babila, Neyrab, Deyr Sunbul, Dana, Han es Sebil, Kefr Batih, Hayan gibi çok sayıda yerleşim hedef alındı.

Uzun süredir sivil alanlara yönelik saldırıların devam ettiği bölgede on binlerce sivil Türkiye sınırına doğru göç etmek zorunda kalmıştı.

Bu gece İdlib genelinde ateşkes ilan edilmesi beklenirken, ateşkes öncesi saldırılar yoğunlaşıyor.

Daha önce de bölgede ateşkes ilan edilmiş ancak Rusya, İran ve Esed rejimi ateşkesi ihlal ederek sivillere yönelik saldırılara devam etmişti.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir