Home / News / HABER / DÜNYA / Birleşik Arap Emirlikleri Beyaz Saray’da işgalciler ile görüştü

Birleşik Arap Emirlikleri Beyaz Saray’da işgalciler ile görüştü

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) bir yetkili, Beyaz Saray’da işgalciler ile BAE arasında görüşme yapıldığı iddiasını doğruladı.

CNN Arapça’ya konuşan ancak adının açıklanmasını istemeyen hükümet yetkilisi, toplantının içeriğiyle ilgili bilgi paylaşmadı.

Siyonist yetkililer ise konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Amerikan Axios haber sitesi dün, Beyaz Saray’ın aralık ayında ABD, Yahudi varlığı ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin İran’a karşı iş birliği ve iki ülke arasında saldırmazlık paktının görüşüldüğü bir toplantıya ev sahipliği yaptığını öne sürmüştü.

Haberde, son günlerde “sözde Orta Doğu barış planı” ile eleştirilerin hedefi olan ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner’in bu toplantının yapılmasında önemli rolü olduğu belirtilmişti.

İddiaya göre, toplantıda ABD’yi Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, O’Brien’ın Yardımcısı Victoria Coates ve ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, işgalcileri ise Binyamin Netanyahu’nun Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Shabbat, BAE’yi de ülkenin Washington Büyükelçisi Yusuf Otaiba temsil etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, “ABD, kritik müttefikleri ve ortakları arasındaki ilişkinin genişlemesini olumlu karşılarken, özel diplomatik görüşmeleri hakkında bilgi vermeyecek ya da bir açıklama yapmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir