Home / News / HABER / DÜNYA / Lavrov’dan Küstah Açıklama

Lavrov’dan Küstah Açıklama

Rus Dış İşleri Bakanı, İdlib’te Esed Ordusu’nun tüm askeri girişimleri meşru haklarıdır’ diyerek TSK’ya yönelik saldırıya destek verdi.

Rus Dış İşleri Bakanı, İdlib krizine dair yaptığı açıklamada Türkiye’yi suçladı. Esed Ordusu’nun saldırılarına destek verdi. Erdoğan ve Putin arasında bir görüşme gerçekleştirildiğini aktaran Lavrov, Türkiye’yi mutabık kalınan şartlara uymamakla suçladı. Rus Bakan, Türkiye’nin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki muhalifleri teröristlerden ayırması gerekiyor’ dedi.

Rusya’nın İddialarını Yineledi

Lavrov, Türkiye tarafından Rusya’ya verilen İdlib’deki koordinatların Türk askerleri hakkındaki verileri içermediğini kaydederek “Savunma Bakanlığımızın bugün açıkladığı gibi, dün verilen koordinatlarda, terör örgütleriyle aynı bölgede bulunan ve hayatını kaybeden Türk askerlerinin bulunduğu yere ilişkin bilgiler yer almıyordu” ifadelerini kullandı. Rus Dış İşleri Bakanı, Eğer Moskova ile ankara arasındaki mutabakat tam uygulansaydı Türk askerinin ölmesi gibi trajediden kaçınmak mümkündü, başsağlığı diliyoruz’ ifadelerini kullandı.

Koordinatları Biz Veriyoruz

TSK’ya ait noktalar, askeri intikaller ve sahada gerçekleşen tüm hareketlilik sahada bulunan Rus, İHA ve gözlem uçakları tarafından izleniyor. Rus Ordusu tarafından bir çok izleme kaydı medya organlarına servis edildi. Rus Dış İşleri Bakanı İdlib krizine dair açıklamasında konuyla ilgili şu skandal sözlere yer verdi:

Rus ve Türk askerlerin her gün askerlerin konumları hakkında bilgi alışverişi gerçekleştiriyor ve teröristlerin saldırılarına yanıt verilirken Türk askerlerin güvenliğinin sağlanması için Türkiye’nin verdiği koordinatlar Suriye ordusuna aktarılıyor.

‘Ankara İstedi’ Vurgusu

“Ateşkes rejiminin İdlib gerilimi azaltma bölgesinden düzenlenen saldırılarla sürekli olarak ihlal edilmesine cevaben Suriye ordusu, teröristleri püskürtme hakkına sahiptir. Suriye ordusunun terörle mücadeleye ilişkin BM Güvenlik Konseyi kararlarında yazılan gereklilikleri yerine getirmesini yasaklayamayız” diyen Rus Bakan, Erdoğan-Putin görüşmesinin Ankara’nın isteği doğrultusunda yapıldığını vurguladı ve Suriye ordusunun İdlib’deki teröristlerle mücadele etme hakkına sahip olduğu tezini bir kez daha yineledi.

Ajanslar

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir