Home / News / HABER / Milli Savunma Bakanlığı: İdlib’de 5 asker şehit oldu 5 asker yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı: İdlib’de 5 asker şehit oldu 5 asker yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı ‘İdlib’de rejim güçlerinin topçu ateşi sonucu 5 asker şehit oldu, 5 asker yaralandı’ açıklamasında bulundu.

Esed rejiminin işgal ettiği bölgelerden geri çekilmesi için Türkiye’nin Şubat sonuna kadar verdiği mühlet devam ederken bugün İdlib’in Taftanaz ilçesinde TSK’nın gözlem noktalarına yönelik bir saldırının gerçekleştiği bildirildi.

Rejim güçlerinin topçu atışlarıyla gerçekleştirdiği saldırı sonucunda 5 Türkiye askeri yaralanırken, 5 asker de yaşamını yitirdi.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlara göre ise saldırının karadan Esed güçleri ve havadan Rus uçaklarınca gerçekleştirildiği ve üssün büyük hasar gördüğü iddia edildi.

Esed güçlerinin İdlib’deki ablukasını derinleştirmesi ve TSK’ya ait gözlem noktasına saldırması üzerine Türkiye geçtiğimiz günlerde Taftanaz’da bir askeri üs inşa etme kararı almış ve bu bölgede askeri yığınak oluşturmuştu. Saldırının Rus heyetin Ankara’da olduğu bir sürece denk gelmesi de dikkati çeken hususlardan biri…

Sosyal medyada geniş yankı bulan saldırı sonrası yapılan paylaşımlarda TSK’ya ait bir helikopterin olay mahalline doğru paylaşımlara yansıdı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İdlib’de rejim güçlerinin topçu ateşi sonucu 5 asker şehit oldu, 5 asker yaralandı” denildi. Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden bir açıklama geldi.

Açıklamada şöyle denildi:

“İdlib’de çatışmaları önlemek, hudut güvenliğimizi sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemek maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız yaralanmıştır.”

“Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş, hedefler tahrip edilmiş ve şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır, bırakılmayacaktır. Gelişmeler yakından takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.”

Ajanslar

Ayrıca...

Gaziantep’te Köklü Değişim “HİLAFET” sayısını tanıttıkları için 7 Müslüman’a Gözaltı

Şanlıurfa’dan sonra Gaziantep’te de Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet” kapak konulu Mart sayısını tanıttıkları ve yaptıkları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir