Home / News / HABER / Rusya ve İran destekli Esed rejiminin saldırılarında 6’sı çocuk en az 20 sivil öldürüldü

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin saldırılarında 6’sı çocuk en az 20 sivil öldürüldü

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin İdlib genelindeki yerleşimlere düzenlediği kara ve hava saldırılarında 20 sivil hayatını kaybetti.

Esed güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında en az dokuzu çocuk 20 sivilin hayatını kaybettiği açıklandı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib’e düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden altı kişi arasında okul çağında bir çocuğun bulunduğu belirtildi.

Kentin kuzeyindeki Maarat Misrin’de de altısı çocuk olmak üzere 10 sivilin öldüğü açıklandı. İdlib’in kuzeydoğusundaki Binniş kasabasında ise rejim birliklerinin açtığı ateş sonucunda bir anne ve iki çocuğu da aralarında olmak üzere dört kişinin can verdiği belirtildi.

Save the Children: Okullar çocuklar için güvenli bir liman olmalı

Uluslararası çocukları koruma örgütü Save the Children Suriye’de okulların saldırılardan muaf olması gerektiğini açıkladı. Save the Children Suriye Direktörü Sonia Khush “Okullar çocuklar için bir çatışma alanı olmak bir yana güvenli bir liman olmak zorunda” diye konuştu. Khush “Bugünkü saldırılar, Kuzeybatı Suriye’deki çatışmaların çocuklara ve sivillere şiddetin felaket seviyelerine yükseldiğini gösteriyor. Hiçbir yer güvenli değil, okullar bile” dedi.

Ajanslar

Ayrıca...

Kar: Ruhani değil siyasi halifelik

Yıllardır halifeliği savunan Hizbu’t Tahrir’in Türkiye Medya Sorumlusu Mahmut Kar, Hilafetin ruhani değil siyasi olarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir