Home / News / HABER / DAVA / Bursa’dan bir yargı zulmü haberi daha: İsmail Özcan tutuklandı!

Bursa’dan bir yargı zulmü haberi daha: İsmail Özcan tutuklandı!

Hizb-ut Tahrir üyesi İsmail ÖZCAN, Serdar YILMAZ’ın ardından yargı zulmüne maruz kalarak Bursa’da tutuklanan son isim. İsmail ÖZCAN hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunuyordu.

Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin Hizb-ut Tahrir üyeleri lehinde verdiği onlarca hak ihlali kararına rağmen yerel mahkemelerin gayri hukuki uygulamaları Bursa’da devam ediyor. İslâmi davet çalışmalarında önde bir isim olan İsmail ÖZCAN hakkında mevcut bulunan arama kararından dolayı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

1967 İstanbul doğumlu Özcan, 14 yaşında hafızlığını tamamlamış. Hizb-ut-Tahrir ile merhum babası Bedrettin ÖZCAN vasıtası ile tanışan Özcan, 1974 yılından beri yakın akrabaları ile birlikte parti içi faaliyetlerde en önlerde rol almış. 1999 yılında Hac farizasını yerine getirdikten 1 yıl sonra Şubat 2000’de Ankara’da Ağır Cezası Mahkemesi kararıyla İslâmi davet çalışmalarından ötürü tutuklandı. Ağustos 2000’de mahkeme kararıyla tutuksuz olarak yargılanmaya başladı. En küçük oğlu kendisi cezaevindeyken dünyaya gelen İsmail ÖZCAN ailesini de alarak Bursa’ya yerleşti.

İsmail ÖZCAN’ın devam eden davalarından aldığı cezalar sebebiyle 2003 yılında tekrar cezaevine girdi.

2009 yılında açılan yeni bir dosyadan dolayı da 2012 yılında tekrar cezaevine gönderildi.

2019 yılı Ekim ayında vefat eden babası Bedrettin ÖZCAN’ın cenazesine, hakkında verilen yakalama kararı sebebiyle katılamadı.

Hakkında açılan toplam 14 davadan sonuncusu için verilen 7.5 yıllık hüküm kararı sebebiyle 10 Mart 2020 tarihinde evine gelmek üzereyken yolda tutuklanıp cezaevine gönderilen İsmail ÖZCAN 3 çocuk babası.

Köklü Değişim

Ayrıca...

Urfa’da 11 “İbrahim” gözaltında!

İstanbul, Bursa, Ankara derken şimdi de Hilafet istedikleri için Şanlıurfa’da Müslümanlara yönelik gözaltılar yapıldı. Hilâfet’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir